Előszó
ELŐSZÓ A MÁSODIK KIADÁSHOZ
A szociális- jóléti ismeretek tantárgy az emberi .erőforrás-gazdálkodással és fejlesztéssel foglalkozó személyügyi szakterület gyakran változó fontos részterületét képezi. Napjainkban e terület a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében meghatározza az állam által biztosított egyes szociális ellátások formáit. Ilyen rész ismeretek elsajátítását követően, illetve ilyen ismeretek birtokában tudja csak ellátni feladatát a ma személyügyi szakembere.
A legfontosabb erőforrás kezelőjének nem csupán közgazdasági, jogi, szervezeti és munkaszociológiai, munkapszichológiai és módszertani ismereteket kell készség szinten elsajátítani, hanem a szociális ellátórendszerek működtetését is gyakorlatban kell tudni működtetni.
E jegyzet írói elsősorban gyakorlati szakemberek, akik jól ismerik e szakterület elméletrendszerét is és munkájukba ötvözni tudják megszerzett ismeretüket és tapasztalatukat.
A kiadvány közérthetően értelmezi a szociálpolitika fogalmát, e tevékenység történeti áttekintését, tisztázza a szociálpolitika alanyait és a szervezetek vonatkozó tevékenységének megvalósítandó lényegét.
Nem csak a képzésben résztvevő hallgatók számára, hanem a gyakorlati szakemberek részére is eligazítást nyújt a szociális igazgatás valamennyi szegmensének szakaszában. Ugyanakkor rövid kitekintést ad az EU szociális jogalkotásának és biztonsági rendszerének bemutatására is. A jegyzet önálló fejezetben tárgyalja a magyarországi gyermek és ifjúságvédelmet a társadalombiztosítási ellátás teljes körét, bemutatja az alkalmazott nyugdíjrendszer típusait és formáit. A személyügy területén dolgozó szakemberek számára e munka igazi hasznosíthatósága a 7. fejezetben került kimunkálásra, hiszen itt azokat a gyakorlati, napi tevékenységeket mutatja be, amelyet nap-mint nap alkalmazni szükséges a vállalatoknál és intézményeknél.
Jelentős a 8. fejezet is, hiszen ez tárgyalja a munkavédelem és foglalkoztatás, továbbá az egészségügy állami feladatait, illetve a vállalkozásokban történő alkalmazásuk lényegét.
A világgazdasági változásokhoz, valamint az EU-hoz való alkalmazkodást a személyügy azzal tudja szolgálni, hogy a foglalkoztatás terén súlyt helyez a rugalmas [foglalkoztatási formák elterjesztésére, új munkahelyek teremtésére, a vállalkozások munkahelyteremtő növelésére és a szociális ellátás feltételeinek biztosítására I illetve érvényre juttatására.
Vissza