Előszó
Szlovákia a szomszédunk. 679 km-es közös határunk ezt egyértelművé teszi, de Szlovákia számunkra több is annál, mint amit két szomszédos ország helyzete és viszonya önmagában indokolna. Északi szomszédunkat a közös hazában, jóban és rosszban együtt töltött és átélt 1000 év teszi különösen fontossá, megismerésre méltóvá és szükségessé. 1000 éven át a mai Szlovákia területe Magyarország felvidéke volt. Lakói ekként dolgoztak, harcoltak, adóztak a mindenkori királyoknak és kiskirályoknak. Szlovákiát járva lépten-nyomon az ősi szláv-morva birodalom feltárt emlékeibe is ütközünk. Árpád-házi királyaink a szláv várak és erődítések helyén építették ki az uralkodás szimbólumait - erődítményeiket, palotáikat és templomaikat.
Az uralkodó és törvényalkotó királyok elképzeléseit szlovák és magyar anyanyelvű alattvalók valósították meg a „kiskirályok kora" néven ismert időszakban éppúgy, mint az ország három részre szakítottsága idején vagy a Habsburg Birodalom részeseiként. Mindkét nemzet gondolkodói a nemzeti ébredés 19. századi időszakában egymás iskoláiban tanulva, egymással vitatkozva és néha vállvetve küzdöttek igazukért, hogy a két nép együtt- vagy különélése segíti-e jobban nemzeteik boldogulását.
Az 1. világháborút lezáró történelmi döntés tett pontot a viták végére, és húzott határt a győztes hatalmak akaratából közénk, teremtett új időszakot és időszámítást, arra adva lehetőséget, hogy mindkét nemzet immár új határok között küzdjön tovább fennmaradásáért. Így lett sorsunk ismét azonos, de külön pályán haladva.
A közös történelem időszakában Szlovákia területét a magyar közigazgatási rendszernek megfelelően vármegyékre osztották fel, a következők szerint: Pozsony, Nyitra, Trencsén, Bars, Turóc, Árva, Liptó, Zólyom, Gömör és Kishont, Hont, Szepes, Sáros, Abaúj-Torna, Zemplén, Ung, Bereg és Máramaros.
A Csehországgal egyesült Szlovákia Nyugat-, Közép- és Kelet-Szlovákia felosztású lett.
A közigazgatási reform, amely 1996 óta van érvényben, Bratislava, Trnava, Trencín, Nitra, Zilina, Banská Bystrica, Presov és Kosice központú területrészekre osztotta az országot.
A Szlovákiába látogatóknak nem kívánunk útvonalleírásokat nyújtani, inkább három nagy területi egységre bontottuk az útikönyvünkben leírtakat, amelyen belül egy-egy egység nevezetességei, látnivalói és úti céljai ábécésorrendben nyújtanak tájékozódást.
Így a városlátogató, a természetjáró, a műemlékeket kereső utazók vagy a sízés megszállottjai kedvükre válogathatnak.
Szlovákia kiválóan megközelíthető autóval, autóbusszal vagy vasúton, ezért sem kívántunk kész útvonalakat kínálni.
E könyv segít felfedezni Szlovákia tájait, vendégszerető népét, egyedülálló természeti értékeit és ember alkotta műemlékeit. Aki pedig már korábban is járt az országban, reméljük, ismételt látogatása során számos új élménnyel gyarapodik.
Vissza