Előszó
Részlet:
1917. november 7.
Megszámlálhatatlanul sok tanulmány foglalkozik ezzel a nappal, és azzal a történelmi periódussal, amit a Nagy Októberi Szocialista Forradalomként tart számon az...
Tovább
Előszó
Részlet:
1917. november 7.
Megszámlálhatatlanul sok tanulmány foglalkozik ezzel a nappal, és azzal a történelmi periódussal, amit a Nagy Októberi Szocialista Forradalomként tart számon az emberiség. Kevés olyan vihart ismer az emberiség históriája, amelynek okait, céljait, siker-titkait annyian és annyiféleképpen próbálták megfejteni. Kevés történelmi világrengés váltott ki annyi ádáz szócsatát, annyi elmélyült tanulmányozást, mint a Nagy Október, Lenin Októbere ugyanis egy merőben új, gyökeresen más és alapvetően demokratikus világ első építőkövét teremtette meg, a kizsákmányolásmentes társadalmat. Állandóan csökkenő erejű és számarányú ellenségei és egyre és feltartóztathatatlan gyorsasággal növekvő számú barátai, szövetségesei állnak 1917. november 7-e óta szemben egymással. Az a termetre törékeny, de bölcsességét, állhatatosságát, hősiességét és emberszeretetét tekintve óriás, aki ma a Vörös tér monumentális Mauzóleumában alussza álmát, akinek orcáján brilliánsból ragyog a verejtékcsepp, Vlagyimir Iljics hatvan esztendővel ezelőtt adta az emberiség kezébe a jövő kulcsát. Ez a kulcs: a forradalom. Az ezerarcú forradalom, amelyet sokféleképpen lehet megvívni, de amely - mert szocialista jellegű forradalom - a kizsákmányolásmentes élethez, a szocializmushoz, a kommunizmushoz kell, hogy vezessen.
A forradalom eseményeinek egymásutánja, a mód, ahogy a nemzetközi munkásosztály a proletár nemzetköziség zászlaját magasra emelve az intervenció által döntögetett szocializmus segítségére sietett; a diadal, amely Petrográdtól Vlagyivosztokig véres harcok eredményeképpen következett be - világszerte közismert, iskolai tananyagként tanult alapismeret. Budapesten, Moszkvában, New Yorkban, Berlinben és Bonnban, Párizsban és Ulan-Batorban az alapfokú iskolai tananyag része. Mert Októbert igazi becse szerint értékelni, - vagy támadva elmarasztalni: lehet. De világformáló erejét kétségbevonni lehetetlen. Lenin Októbere évtizedekig a lekicsinylő ellenségek ádáz szidalmainak kereszttüzében állt, de szólni kellett róla, mert léte - puszta létezése! - felkeltette az elnyomottak kíváncsiságát. Mert egyre növekedett azok száma, akik tudni akarták mi történt valóban a Téli Palotánál. Mert Október a XX. század embere felemelkedésének semmi mással nem helyettesíthető eszközét, módszerét mutatta meg.
Vissza