Előszó
Növekvő terjedelem, gazdagodó tartalom, folyamatos belső szerkezeti átalakulás - így jellemezhetjük a Színházi Évkönyv újabb kötetét, amelyet, reméljük, haszonnal forgat majd színházat kutató...
Tovább
Előszó
Növekvő terjedelem, gazdagodó tartalom, folyamatos belső szerkezeti átalakulás - így jellemezhetjük a Színházi Évkönyv újabb kötetét, amelyet, reméljük, haszonnal forgat majd színházat kutató szakember éppúgy, mint az érdeklődő laikus olvasó. Szándékunk szerint a színházi élet lehető leggazdagabb adattárat állítjuk össze, bár a terjedelmi korlátok miatt sohasem törekedhetünk teljességre. Szerencsére a korszerű számítástechnikai eszközök, adatbázisok révén még további adatokkal rendelkezünk. Az Évkönyv így is hű tükre a magyar színháznak, bemutatja sokszínűségét. életerejét, amivel, dacolva a változó világ folyamataival, jelen van társadalmunkban. A korábbinál bonyolultabb struktúrát, a szervezeti formák sokszínűségét, a belső mozgások dinamikáját megpróbálja követni a rendszerező szándék: miközben a régi fogalmak, kategóriák kiürülnek, esetleg más értelmet nyernek, természetes lesz, hogy az új jelenségek leírása, valamint a komplexebb megítélést lehetővé tevő új adatok begyűjtése és rendezése állandó kihívás. Örkény Istvánnal szólva, „alig, hogy megoldottunk egy problémát, máris itt a másik".
Az Évkönyv alapszerkezetét nem változtattuk meg, a négy évvel ezelőtt kialakított formát megtartottuk. Először a színházak adattárát közöljük. A játszóhelyek és társulatok adatsorát az évad során tartott bemutatóra utaló tételszám zárja.
A bemutatótárban az évad bemutatói cím szerinti ábécé-sorrendben találhatók meg- Lényeges változás, hogy a szabadtéri és a határon túli színházak bemutatóit már nem kezeljük külön, az utóbbi esetében ezzel is kifejezve azt, hogy ezek az előadások a magyar színházművészet szerves részét képezik. A színpadi művek műfaji meghatározása egyre nehezebb, mindamellett fontosnak tartottuk, hogy az operabemutatókat, éppen műfaji megkülönböztethetőségük okán. immár külön szerepeltessük.
A magyar színházi tradíció legerősebb vonulata a társulatos repertoárszínház. ezért a társulatoknál újra feltüntettük a repertoárt, az elmúlt évad(ok) bemutatóinak műsoron lévő darabjait. Az új bemutatóknál jeleztük azt is. hogy az évadban hányszor volt műsoron az adott mű. s ezt a jövőben az egész aktív repertoárra kiterjesztve szeretnénk közölni majd.
Vissza