Előszó
A barlangok sötét, sejtelmes, de lámpafényben kitáruló, szépségekkel teli világa ősidők óta kapcsolatban van az emberrel. Igaz, korai elődünket, az ősembert inkább a szükség vitte be a barlangokba, ahol védelmet talált az időjárás viszontagságai ellen. Hazai barlangjainkban is számos lelet bizonyította, hogy az ember több tízezer éven át használta őket lakásul, munkájának és vadászatának színhelyéül.
A középkorban inkább féltek a barlangoktól, képzeletben szellemekkel, szörnyekkel népesítették be őket. A XVII-XVIII. századi kincskeresők például a barlangokban talált, az ősemberrel egy időben élt barlangi medve csontjait sárkánycsontoknak vélték, melyeknek akkor gyógyhatást tulajdonítottak.
A természettudományok fejlődésével a XVIII. század végén, majd erőteljesebben a XIX. században hazánkban is megindult a barlangok kutatása. Mi vonzotta a kutatókat a barlangokba? Kétségtelen, hogy az ismeretlen megismerésének a vágya a legnagyobb hajtóerő, mint ahogy szinte valamennyi nagy földrajzi felfedezésnek is ez volt a legfőbb rugója. A barlangokban pedig egy különleges, a sötétség révén a felszíninél nehezebben meghódítható világ csábította a felfedezőket. A sokszor kemény munkával, sok verejtékkel elért felfedezés örömét fokozza a természet föld alatti világokat díszítő, páratlan formagazdagságú szobrászművészetének látványa, élvezete is.
A mai barlangkutatókat is nagyrészt ugyanez a vágy, ugyanez az indíték hajtja, hisz semmivel sem összehasonlítható érzés elsőként belépni az addig ember nem járta csodavilágba, ahol a sötét folyosók, tágas termek komorságát csillogó képződmények, kristályok sokasága teszi színessé, változatossá.
E csodálatos föld alatti varázsbirodalomba szeretnénk elkalauzolni a kedves olvasót. Ma már a kirándulások útiprogramjában gyakran szerepel a barlanglátogatás. Tíz idegenforgalmi barlangunkban évente közel egymillió látogató villanyvilágítás mellett gyönyörködhet a sötétség világának természeti alkotásaiban, elragadó képződményeiben. Mintegy 2500 barlangunk a nagyközönség számára nem látogatható, egyrészt, mert bejárásukhoz különleges felszerelés és gyakorlat szükséges, másrészt, mert életvédelmi vagy természetvédelmi okok miatt zárva vannak.
Könyvünkben elsősorban ezeket, a nagyközönség számára hozzá nem férhető barlangokat szeretnénk bemutatni. Nem célunk sem az, hogy teljes keresztmetszetet adjunk hazai barlangjainkról, hiszen erre a könyv terjedelme sem ad lehetőséget, sem pedig az, hogy szakmai csoportosításban tárgyaljuk a barlangok világát. Még csak azt sem tűztük ki célunkul, hogy legszebb barlangjainkat mutassuk be e könyv oldalain. Szeretnénk azonban legjobb, legérdekesebb felvételeinkből válogatva olyan könyvet az olvasó kezébe adni, melynek végiglapozásával megismerkedhet a barlangok színes világával, különleges formáival és képződményeivel, de bepillantást nyerhet a barlangkutatás érdekes és sokszor nehéz munkájába is.
Vissza