1.061.441

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Színek és legendák

Tanulmányok az erdélyi falfestmények kutatástörténetéhez

Szerző
Szerkesztő
Sepsiszentgyörgy-Csíkszereda
Kiadó: Székely Nemzeti Múzeum-Pallas-Akadémia Könyvkiadó
Kiadás helye: Sepsiszentgyörgy-Csíkszereda
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 348 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 27 cm x 21 cm
ISBN: 978-973-665-239-4
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Angol nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Tovább

Előszó


Vissza

Fülszöveg


Jánó Mihály könyve elsősorban nem a pusztulásról, hanem a kutatásról, a templomok feltárásáról és emlékeik publikálásáról szól. Részletesen olvashatunk a 19. század közepén megindult kutatómunka legfontosabb állomásairól, a hivatalból leutazó szakemberek - Storno Ferenc vagy Rómer Flóris - és a helyi kutatók, mint Benkő Károly müveiről. Feltárul előttünk Orbán Balázs a Székelyföldet leíró hatalmas munkájának a falképek kutatásában is megmutatkozó jelentősége. A monográfia azonban igazi jelentőségét akkor éri el, amikor részletesen, eredeti és közöletlen források alapján tárgyalja az 1881-es műemléki törvény következtében megélénkülő falképkutatás történetét. Ebből a részből érthetjük meg, hogy a magyar ornamentikát kutató, rajztanár képzésű Huszka a Sepsiszentgyörgyön múzeumőri pozíciót betöltő Nagy Géza biztatása és szaktanácsai nélkül aligha vált volna a középkori falfestészet kutatójává. A század végén pedig egy másik falképmásoló, id. Nemes Ödön mellett feltűnik az i^ú Kelemen... Tovább

Fülszöveg


Jánó Mihály könyve elsősorban nem a pusztulásról, hanem a kutatásról, a templomok feltárásáról és emlékeik publikálásáról szól. Részletesen olvashatunk a 19. század közepén megindult kutatómunka legfontosabb állomásairól, a hivatalból leutazó szakemberek - Storno Ferenc vagy Rómer Flóris - és a helyi kutatók, mint Benkő Károly müveiről. Feltárul előttünk Orbán Balázs a Székelyföldet leíró hatalmas munkájának a falképek kutatásában is megmutatkozó jelentősége. A monográfia azonban igazi jelentőségét akkor éri el, amikor részletesen, eredeti és közöletlen források alapján tárgyalja az 1881-es műemléki törvény következtében megélénkülő falképkutatás történetét. Ebből a részből érthetjük meg, hogy a magyar ornamentikát kutató, rajztanár képzésű Huszka a Sepsiszentgyörgyön múzeumőri pozíciót betöltő Nagy Géza biztatása és szaktanácsai nélkül aligha vált volna a középkori falfestészet kutatójává. A század végén pedig egy másik falképmásoló, id. Nemes Ödön mellett feltűnik az i^ú Kelemen Lajos alakja is, aki aztán generációk számára meghatározó jelentőségű kutatóvá és példaképpé vált.
( ) jelen kötet nem pusztán elődeink tudományos munkásságát ismerteti, hanem az erdélyi falfestészet számos kiemelkedő fontosságú emlékét is (újból vagy elsőként) feldolgozza.
Aki ismeri a szerzőt, az tudja róla, hogy nála a levéltári és történeti adatok ismerete csak az érem egyik oldala. A könyv minden egyes leírásából érezhető, hogy a szerző az emlékeket is személyesen, közelről ismeri. Jánó Mihály ugyanis a fennmaradt falképanyag aktív kutatója, feltárója, sőt megmentője is.
í, Jékely Zsombor
X Vissza
Fülszöveg Kép

Tartalom


Vissza

Jánó Mihály

Jánó Mihály műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Jánó Mihály könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Színek és legendák Színek és legendák Színek és legendák Színek és legendák Színek és legendák

A borító foltos.

Állapot:
15.000 ,-Ft
75 pont kapható
Kosárba