Előszó
1. A Bibliáról általában.
A Biblia keresztyén egyházunk szent könyve. Az összes könyvek között a legfontosabb és legszentebb, mert benne Isten szól hozzánk. Kijelenti önmagát, akaratát és ezért...
Tovább
Előszó
1. A Bibliáról általában.
A Biblia keresztyén egyházunk szent könyve. Az összes könyvek között a legfontosabb és legszentebb, mert benne Isten szól hozzánk. Kijelenti önmagát, akaratát és ezért a Biblia hitünk és cselekedeteink törvényeinek forrása. „Biblia" (a görög biblos: könyv szónak többes száma) azt jelenti: „Könyvek". Más nevei: Ó- és Újszövetség, latinul: Testamentom, mert Istennek az emberekkel kötött szövetségéről szól, - Isten Igéje, azaz Beszéde, Isteni Kijelentés, Szent írás, Könyvek-Könyve.
A Biblia két könyvgyűjteményt foglal magában: Ótestamentomot 39 és Újtestamentomot 27 könyvvel.
Az Ótestamentom eredete: Isten a kiválasztott zsidó nép köréből egyeseket arra rendelt, hogy a Szent Lélek ihletésével és vezetésével jegyezzék fel a választott nép történetét, a számukra adott isteni tanításokat és a próféták jövendöléseit.
Az Újtestamentomot szintén Isten választott emberei írták, ezek Krisztus Urunk tanítványai és követői voltak. A Szent Lélek sugallatának vezetésével feljegyezték Jézus életét, tanításait, valamint az apostolok életét és Krisztusról való tanításaikat.
A Szentírás keletkezéséről ezt tanítja Péter apostol: „Sohasem ember akaratából származott a prófétai szó: hanem a Szent Lélektől indíttatva szólottak az Istennek szent emberei" (II. Pét. 1, 21).
A Szentírás értékéről így tanít Pál apostol: A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre, hogy tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített" (II. Tim. 3, 16-17).
A Biblia többezer éves könyv. A legrégibbek Mózes könyvei a Krisztus előtti XVI. századból, legkésőbb keletkezett a Jelenések könyve, a Kr. u. I. sz. végén.
A bibliai kánonról: A mi magyar Károli-féle fordításunkban található szent könyveket „kánonikus" könyveknek nevezzük.
Vissza