Fülszöveg
E könyv kísérlet a különböző nemű partnerek közötti erotikus kapcsolat és az ezeket befolyásoló, az ezekre ható tényezők leírására. Más perspektívából nézi az ÉN a szexualitás, a nemiség, a nemi kapcsolat különböző kérdéseit, és másként látja mindezt a MI.
A szexuális tudat fokozódása, a téma egyre mélyebb megismerése mind nagyobb és nagyobb követelményeket támaszt az újságírással és az ismeretterjesztéssel szemben. Igény van tanácsokra, amelyek célja a partnerkapcsolat erotikájának fokozása, a szeuális kapcsolat érzelmi szintjének emelése. A szexuális élet ABC-jével foglalkozó művek, a nemi szervek anatómiájának, a nemi kapcsolatnak vagy a tipikus szexuálpatológiai jelenségnek a leírása ilyen jellegű tanácsokat nem tartalmaz. Számos adat utal arra, hogy egyre fokozódnak a partnerrel és magával a kapcsolattal szembeni elvárások is. Ezek az elvárások magukba foglalják a szexuális élet kultúráján kívül a partnerek közötti dialógus készségét, az eltérő nemjellegből fakadó különbségek...
Tovább
Fülszöveg
E könyv kísérlet a különböző nemű partnerek közötti erotikus kapcsolat és az ezeket befolyásoló, az ezekre ható tényezők leírására. Más perspektívából nézi az ÉN a szexualitás, a nemiség, a nemi kapcsolat különböző kérdéseit, és másként látja mindezt a MI.
A szexuális tudat fokozódása, a téma egyre mélyebb megismerése mind nagyobb és nagyobb követelményeket támaszt az újságírással és az ismeretterjesztéssel szemben. Igény van tanácsokra, amelyek célja a partnerkapcsolat erotikájának fokozása, a szeuális kapcsolat érzelmi szintjének emelése. A szexuális élet ABC-jével foglalkozó művek, a nemi szervek anatómiájának, a nemi kapcsolatnak vagy a tipikus szexuálpatológiai jelenségnek a leírása ilyen jellegű tanácsokat nem tartalmaz. Számos adat utal arra, hogy egyre fokozódnak a partnerrel és magával a kapcsolattal szembeni elvárások is. Ezek az elvárások magukba foglalják a szexuális élet kultúráján kívül a partnerek közötti dialógus készségét, az eltérő nemjellegből fakadó különbségek tekintetbe vételét. Egyaránt igény van a szexualitás kérdéseinek egyéni érdekek feletti szinten való kezelése is, bológiai, pszichológiai és kulturális összetevőinek figyleembe vételére.
A "Szexuális partnerkapcsolat" tehát ezeket az olvasói elvárásokat kívánja kielégíteni, az egyén felett álló szinten közelítve a problémához (innen ered a partnerkapcsolat kifejezés).
A könyv egymást követő fejezetei a partnerkapcsolat felé vezető úttal, a partnerkapcsolat kialakulásával, magával a kapcsolattal, illetve annak akadályaival, a kibontakozást gátló tényezőkkel foglalkoznak. A könyv befejező részében pedig röviden ismertetek néhány terápiás eljárást.
Az olvasó könnyen észreveheti, hogy a könyv egyes fejezetei számos fejezetei számos alfejezetre oszlanak, amelyeket egy-egy kérdéskör körül csoportosítottam. Így kívánom bemutatni azokat a témákat, amelyek bővebb ismertetése lényegesen nagyobb terjedelmet igényelt volna.
Az érzelmi szövetségben megnyilvánuló szexuális partnerkapcsolat az ember pszichoszexuális fejlődésének alapvető megnyilvánulása. E fejlődés egymást követő szakaszai: magzati, csecsemőkori, kisgyermekkori, iskoláskori, serdülőkori szakasz, azaz az érés, majd ezt követően a pszichoszexuális érettség állapota.
A pszichoszexuális érettség teszi lehetővé - egyben az egyik feltétele is - a szexuális partnerkapcsolat kialakulását. A szexuális fejlődés bonyolult folyamatát és az érett partnerkapcsolat kialakítása felé vezető utat számos tényező határozza meg. Ide sorolható többek között a testiség, a szexuális fiziológia, a különböző pszichikai tényezők, amelyek a családi, kortársi, társadalmi és kulturális környezet struktúrájában érvényesülnek, továbbá szerepe van az egyén személyiségének, önnevelésének, szexuális önmegvalósításának is. E tényezők mindegyike rendkívül fontos, hiszen igen nagy hatást gyakorolnak szexuális viselkedésünkre, szexuális partnerkapcsolatainkra. A pszichoszexuális fejlődés íve a leggyorsabban akkor törik meg, amikor a különböző meghatározó tényezők eltérők, egymásnak ellentmondanak, helytelenek vagy deviánsak. Így egyesek szexuális problémái hátterében a családon belüli helytelen szocializációs folyamatok állnak, másoknál a kortársi környzet elismerésének hiányából fakadó komplexusok okozzák a gondot, és a különböző sztereotípiák, merev egyformaság, gépiesség és a mítoszok is éreztetik hatásukat.
Vissza