1.062.799

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Szervezési ábrázolástechnika

Kézirat/Veszprémi Vegyipari Egyetem Szervező Vegyészmérnöki Szak

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Tankönyvkiadó Vállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 256 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: A könyv 187 példányban jelent meg. 189 fekete-fehér ábrával illusztrálva. Kihajtható melléklettel. Tankönyvi szám: J6-820. Kézirat.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A szervezők és a vezetők számára az ábrázolástechnika első közelítésben ugyanolyan eszköznek tűnik, mint a műszaki rajz a konstruktőrök és más műszaki szakemberek számára. Ez a hasonlat azonban nem... Tovább

Előszó

A szervezők és a vezetők számára az ábrázolástechnika első közelítésben ugyanolyan eszköznek tűnik, mint a műszaki rajz a konstruktőrök és más műszaki szakemberek számára. Ez a hasonlat azonban nem teljesen találó. Bár a műszaki rajz mint közlési mód a szervezésben és vezetésben alkalmazott ábrázolástechnikával részben azonos alapokon áll, technikai kivitelezésük is sok rokon vonást mutat, mégis figyelemreméltó különbségek is vannak köztük. A vezetők és a szervezők az ábrázolást nem elsősorban gondolatok közlésére, hanem inkább gondolatok kiváltására használják. Míg a műszaki rajz fő célja az, hogy minél pontosabban közvetítse szerzője elképzeléseit, a szervezési és vezetési ábrák szemlélőjüket alkotó együttgondolkodásra késztetik. Míg a műszaki rajz a fizikai tárgyak geometriai absztrakciója, amely lehetővé teszi azok konfigurációjának, méreteinek, térbeli elrendezésének szigorú és precíz rögzítését, addig a szervezési és vezetési ábrák olyan jelenségek és folyamatok kifejezésének eszközei, amelyek közvetlenül jórészt nem érzékelhetők. A szervezési ábrák ily módon - eltérően a műszakiaktól - a szervező gondolatait, a tényekre vonatkozó közléseit, valamilyen folyamat szervezési modelljét fejezik ki.
Nem célunk, hogy rajzolni tanítsuk az olvasót. A műszaki rajz oktatására különben is sok kitűnő szakkönyv, tankönyv áll az érdeklődők rendelkezésére, erre hivatott szakemberek tollából. Mindössze az a szándékunk, hogy segítsünk a grafikus ábrázolás alkalmazási lehetőségeinek áttekintésében az egyes ábrafajták és formák előnyeinek és hátrányainak bemutatásával.
Ez a jegyzet szövegében és ábráiban alig tér el szerzőnek a Munkaelemzési Szakismeretek sorozat Technikai segédletek II. kötetében 1976-ban megjelent hasonló című anyagától; ez utóbbi némileg javított átdolgozásának tekinthető. Minthogy ez a sorozat az egyetemi oktatásban részvevők számára gyakorlatilag nem hozzáférhető, indokolt egyetemi jegyzet formájában való megjelentetése. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
I. Az ábrázolástechnika mint az információátadás eszköze 7
Az ábrázolástechnika alkalmazásának rövid története 10
II. Az ábrázolás technika szemiotikai alapjai 11
Nyelvek 26
III. A vizuális nyelv 31
Az alakzatok szótára 31
A síkbeli ábrázolás nyelvtana 40
A vizuális kifejezés megfogalmazása 41
Az ábra megkomponálása 45
Az ábra összeállítása 64
Az ábra kivitelezése 70
IV. Állapotok ábrázolása 76
Az ábrázolás tárgya 76
Egyszerű diagramok 76
Csoportosítási diagramok 80
Megoszlási diagramok 87
Topogramok vagy kartogramok (kartodiagramok) 99
Egyéb ábratípusok állapotok kifejezésére 104
Statikus orgagramok 107
V. Folyamatok ábrázolása 135
Idősorok ábrázolása 135
Dinamikus vonaldiagramok 151
Logikai sémák 226
Zárszó 247
Ábrajegyzék 249
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem