Előszó
Részlet a kötetből:
"A víznek, mint a természetben legnagyobb mennyiségben előforduló anyagnak, sokoldalú felhasználási, hasznosítási lehetősége van.
Ugyanakkor azonban nem felejtkezhetünk el...
Tovább
Előszó
Részlet a kötetből:
"A víznek, mint a természetben legnagyobb mennyiségben előforduló anyagnak, sokoldalú felhasználási, hasznosítási lehetősége van.
Ugyanakkor azonban nem felejtkezhetünk el a víz pusztító hatásairól sem, amely az árvizekben, belvizekben, eróziós károkban jelentkezik.
A vízzel, mint energiahordozóval a hidraulika és a hidrodinamika foglalkozik, míg a Földön észlelt megjelenési formáit és a víz körforgalmát a hidrológia tárgyalja.
A víz a Földön legnagyobb tömegben a tengerekben van jelen. A Föld felszínének több mint 2/3 részét tengerek borítják. Mélységük sok helyütt meghaladja a legmagasabb hegyek méretét.
A szárazföldek tavai, mocsarai, az erek, patakok, folyók és folyamok a víz további felszíni megjelenési formái.
Előfordul ezenkívül a víz a Föld belsejében, mélységi vízként, talajvízként és a legfelső un. termő talaj hézagaiban, vagy mozgásban levő talajnedvesség formájában, amelyek a felszín alatti vizek csoportját alkotják. Végül a légkör nagy mennyiségű vizet tartalmaz láthatatlan és látható párák, felhők alakjában. Ezek együtt adják a légköri vizeket.
A természetben másutt is igen nagy mennyiségű víz fordul elő, így pl. a növények és állatok testének igen jelentékeny részét víz alkotja, és az ásványok között is ismerünk sok olyan anyagot, amely kristályvíz alakjában vizet tartalmaz. Ezekkel jelenleg nem foglalkozunk, mivel a természetes vízforgalomból éppen kötött állapotuk miatt kiesnek.
A tenger,a légkör és a szárazföldek felszíni vizei a Napról érkező hőenergia és a Föld nehézségi erőterének hatására állandó körforgásban vannak. A tengerek vize a napsugárzás hatására - pára alakjában - a légkörbe kerül. A légkör uralkodó áramlatai a páratelt levegőt a tenger felől a szárazföldek felé szállítják, ahol - lehűlés következtében - csapadék alakjában a földre hullanak. A víz a nehézségi erő hatására a lejtőkön lefolyik és a folyam rendszerek gyűjtőhálózatán összegyűlve visszafolyik a tengerbe."
Vissza