Előszó
A szerves kémia egyik legfontosabb célkitűzése a szerves vegyületek előállítása. Egy adott szerves vegyület előállítása céljából először meg kell találni, majd végre kell hajtani a célvegyület előállítására legalkalmasabb reakciósort.
A reakciók eredményeként azonban legtöbbször többkomponensű elegy jön létre, amely a terméken kívül tartalmazhatja az elreagálatlan kiindulási anyagot, az oldószert, a katalizátort és a melléktermékeket is. Ezért a következő lépés általában a kívánt termék kinyerése (izolálása). Az izolálási lépésben kapott termék számos, a reakcióelegyből magával hozott szennyeződést tartalmazhat (nyerstermék), így további tisztításra szorul. A tisztítási eljárás végén pedig meg kell győződni arról, hogy a termék már nem tartalmaz szennyezéseket.
A fentieknek megfelelően a szerves laboratóriumi módszerek tárgyalását a szerves vegyületek elválasztására, tisztítására és a tisztaság ellenőrzésére szolgáló, általánosan alkalmazható eljárások ismertetésével célszerű kezdeni. Ezt követi a preparatív szerves kémia általános alapelveinek ismertetése, és az egyes reakciótípusok szintetikus szempontból történő bemutatása. Az általános elvek után következnek az adott csoportba tartozó reakciók leírásai. A leírások után részletesebb ismertetés található, amely elősegíti a gyakorlat jobb megértését, és ezen keresztül a szintetikus szerves kémia törvényszerűségeinek mélyebb megismerését.
2. Biztonsági rendszabályok
A kémiai laboratórium veszélyes hely, de megfelelő felkészültséggel és odafigyeléssel a balesetek elkerülhetők. Ezért a laboratóriumban csak olyan személyek dolgozhatnak, akik a megfelelő munkavédelmi és balesetvédelmi oktatásban részesültek.
Általános szabály, hogy egyedül nem szabad munkát végezni a kémiai laboratóriumban, mert baleset esetén senki sem tud segítséget nyújtani. A hallgatói laboratóriumban emellett még az is szigorú előírás, hogy a hallgatók csak oktatói felügyelet mellett végezhetnek munkát, és csak olyan tevékenységet folytathatnak, amire a gyakorlat vezetői engedélyt adtak.
Az általános balesetvédelmi oktatás mellett minden gyakorlat megkezdése előtt meg kell ismerkedni az adott gyakorlatra vonatkozó balesetvédelmi előírásokkal és a felhasznált vegyszerek esetleges egészségkárosító hatásaival, illetve a káros hatások megelőzésére vonatkozó rendszabályokkal, amelyek betartása kötelező a gyakorlatok végzése során. A laboratóriumban csak megfelelő ruházatban szabad munkát végezni. Kötelező a munkaköpeny viselése, és olyan zárt cipő használata, amelyik védi a lábat az esetlegesen kiömlő vegyszerektől.
Vissza