Előszó
A Szerkezeti anyagok technológiája III. gyakorlati jegyzete a nappali és levelező hallgatók számára ad útmutatást a gyakorlatokra, illetve konferenciákra való felkészülésre. Tartalmazza egyúttal a tervezett gyakorlatok forgatókönyvét is. A levelező hallgatók számára a jegyzet különösen az egyes elméleti vonatkozású részek gyakorlati alkalmazására, hasznosítására ad eligazítást mely Ismeretekre még akkor is, ha géplaboratóriumi gyakorlatra nem is vettek részt, a vizsgán szükség van. A jegyzet ezenkívül magában foglalja táblázatosan azokat a fontosabb adatokat, amelyekre a Szerkezeti Anyagok technológiája és az ezt követő gépgyártással és javítással foglalkozó tantárgy házi feladatainak elkészítéséhez szükség lehet.
A jegyzet a rendelkezésre álló óraszámnál több gyakorlatot tartalmaz, azonban az adottságoknak megfelelően félévenként ezekből választjuk ki a gyakorlati foglalkozásokat. A gyakorlatok 4, Illetve 3 órásak. A tantervnek megfelelően az egyes gyakorlati foglalkozások az alábbi főbb témaköröket ölelik fel:
1. Forgácsoló szerszámok, szerszámgépek tanulmányozása, élszögmérés.
2. Forgácsolási erő, és fúrási nyomaték mérése.
3. Szerszámgépek jellemző adatainak megállapítása, kinematikai vázlatának, munkadarab-átmérő forgácsolási sebesség nomogramjának elkészítése.
4. Esztergálás számolási feladatai.
5. Osztófej és csavarhoronymarás számításai.
6. Egyorsós revolverautomata vezértárcsa szerkesztése.
7. A felületminőséget befolyásoló tényezők vizsgálata forgácsoláskor.
8. Forgácsolási adatok számítása.
9. Szerszámgépek átvétele pontossági vizsgálata.
10. Fogaskerék előállításához szükséges adatok meghatározása.
11. Fogas kerékgyártó üzem tanulmányozása.
12. Számvezérlésű esztergagép programozása. Minden gyakorlat előtt beszámolót tartunk. Gyakorlaton csak az vehet részt, aki bizonyítja a kijelölt anyagrészben jártasságát. A beszámoló anyagát, vagy a beszámolón előforduló kérdéseket a fejezetek végén vagy az előadáson, vagy hirdetményben közöljük.
Vissza