Fülszöveg
2S ?Mtí tyloM,
1985. április 26-án Sátoraljaújhelyen, az egykori zempléni megyeháza épületében tartotta alakuló közgyűlését a Kazinczy Ferenc Társaság. Az aktust az 1984. október 12-én indított kezdeményezés nyomán több hónapos előkészítő munka előzte meg, így a hivatalos megalakulás után késlekedés nélkül több irányú tevékenység indulhatott az alapszabályban megfogalmazott hármas célkitűzés szolgálatában. Ezt így fogalmaztuk meg: (1) a Kazinczy-kultusz ápolása, emlékhelyeinek gondozása; Kazinczy Ferenc ma is időszerű életművének feltárása és ismertetése; (2) az egykori abaúji és zempléni területeken a népi hagyományok kutatása, ismertetése és ápolása, a terület irodalmi és történelmi emlékhelyeinek gondozása^ (3) a közműveltség, ezen belül kiemelten a szép magyar beszéd terjesztése. Az időközben eltelt negyedszázad a régióban korábban nem tapasztalt szellemi mozgást hozott; megújult és a magyar nyelv múzeumával gyarapodott a széphalmi emlékhely, emléktáblák és megemlékezések...
Tovább
Fülszöveg
2S ?Mtí tyloM,
1985. április 26-án Sátoraljaújhelyen, az egykori zempléni megyeháza épületében tartotta alakuló közgyűlését a Kazinczy Ferenc Társaság. Az aktust az 1984. október 12-én indított kezdeményezés nyomán több hónapos előkészítő munka előzte meg, így a hivatalos megalakulás után késlekedés nélkül több irányú tevékenység indulhatott az alapszabályban megfogalmazott hármas célkitűzés szolgálatában. Ezt így fogalmaztuk meg: (1) a Kazinczy-kultusz ápolása, emlékhelyeinek gondozása; Kazinczy Ferenc ma is időszerű életművének feltárása és ismertetése; (2) az egykori abaúji és zempléni területeken a népi hagyományok kutatása, ismertetése és ápolása, a terület irodalmi és történelmi emlékhelyeinek gondozása^ (3) a közműveltség, ezen belül kiemelten a szép magyar beszéd terjesztése. Az időközben eltelt negyedszázad a régióban korábban nem tapasztalt szellemi mozgást hozott; megújult és a magyar nyelv múzeumával gyarapodott a széphalmi emlékhely, emléktáblák és megemlékezések sora hívja fel a figyelmet a jeles elődökre, könyvek hosszú sora készült e műhelyben, népfőiskolai és szabadegyetemi programok, konferenciák, előadások, versenyek szervezése fűződik a Társasághoz a maga vonzáskörzetében. Minden korábbinál kiterjedtebb összefogást jelez a több mint 200 főnyi tagság és a tiszteletbeli tagok tevékenysége, gyarapszik az évkönyvünk körül kialakult szellemi műhely.
Huszonöt év alatt húsz kötet jelzi a Széphalom évkönyv létjogosultságát. A benne közzétett tanulmányok Kazinczy Ferencről és koráról, az abaúji és zempléni régió jeles személyiségeiről, történelmi és irodalmi hagyományairól, népéletéről hoztak érvényes, új mondanivalót. Kutatók, költők, képzőművészek jutottak megjelenéshez, a régiek mellett kötetről kötetre jelentkeznek az új nemzedék képviselői. A szerzői mutatóból megállapítható, hogy 1986 óta 390 szerzőt szólaltattunk meg a 20 kötet 9412 oldalán. Van köztük tekintélyes akadémikus, tudós tanár, lelkes lokálpatrióta, ifjú doktorandusz. Köszönet nekik önzetlen közreműködésükért!
Üj kötetünk is az immár tíz éve kialakított rovatrendet követi. Névadónkról és utókoráról, anyanyelvünkről, figyelemre méltó művekről és alkotókról, a hely és népe érdekességeiről szóló tanulmányok mellett megjelennek emlékiratok, s tükröződik a lapokon bizonyos mértékben a.Kazinczy Ferenc Társaság élete. Nem volt könnyű a közzététel feltételeit megteremteni. Köszönettel tartozunk támogatóinknak, akik megértették, hogy a Széphalom évkönyv a maga területén hiányt pótol, sajátos arculatot képvisel.
/) 5ytAÍU4yt&
kazinczy ferenc társaság
Vissza