Előszó
Tisztelt Olvasó!
A szőlőnövény igen közel áll a magyar ember szívéhez. Ha jót akarunk valakinek, akkor bort, búzát és békességet kívánunk neki. Ha egyszer statisztikát készítenének arról, hogy a...
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasó!
A szőlőnövény igen közel áll a magyar ember szívéhez. Ha jót akarunk valakinek, akkor bort, búzát és békességet kívánunk neki. Ha egyszer statisztikát készítenének arról, hogy a kertekben, a lakóházak körül melyik a leggyakrabban ültetett növény, akkor ebből a nemes versengésből minden bizonnyal a szőlő kerülne ki győztesen.
A szőlőt nemcsak azért kedvelik a Duna és a Tisza táján, mert az emberek szeretik a jó bort - ezt a nemes italt -, hanem azért is, mert a szőlő a leginkább háziasított kultúrnövény: nem terem, de nem is él meg a gazdája rendszeres gondoskodása nélkül és nagyon meghálálja a hozzáértő, szerető törődést. A szőlőtőkének - akárcsak a gyermeknek - folyamatos ápolásra, nevelésre van szüksége, de a szőlősgazda élete se teljes akkor, ha legalább hetente nem látja a szőlőskertjét, nem élvezheti a borospince sajátos légkörét.
Ezért nagyon hasznos az olyan könnyen érthetően megírt, gyakorlatias összefoglaló könyv a szőlő- és bortermelésről, amilyet most Ön, kedves Olvasó a kezébe vett és amelyet - remélhetőleg - érdeklődéssel fog elolvasni. Hogy e könyvecskében a legfontosabb tudnivalókat közérthetően és szakszerűen találja, az abból következik, hogy a mű szerzője az évek során sok száz előadást tartott szőlősgazdáknak, bortermesztőknek, akik kifogyhatatlanok voltak kérdéseik feltevésében. E kérdések és a kérdésekre adott válaszok alkotják az itt leírtak keretét, a könyvnek a vázát.
A művet és annak tartalmát az amatőr és a profi szőlőtermelők figyelmébe ajánlom. Forgassák lapjait olyan szeretettel, amilyennel a szerző, Dr. Szent-Miklóssy Ferenc papírra vetette gondolatait és tapasztalatait.
Vissza