Előszó
A szálasanyagok tulajdonságainak ismerete nélkülözhetetlen a feldolgozás, forgalombahozatal és felhasználás területén. Az ismeretek megszerzéséhez vizsgálatokra van szükség, A jellemzők egy része...
Tovább
Előszó
A szálasanyagok tulajdonságainak ismerete nélkülözhetetlen a feldolgozás, forgalombahozatal és felhasználás területén. Az ismeretek megszerzéséhez vizsgálatokra van szükség, A jellemzők egy része fizikai sajátság, ezek a textilfizikai-, mechanikai vizsgálatok tárgykörébe tartoznak, más részüket kémiai vizsgálati módszerekkel határozzuk meg. A textíliák kémiai vizsgálatával megállapítjuk, hogy milyen nyersanyagból, ill. nyersanyagkeverékből van a minta, milyen a szálasanyag minőségi állapota, milyen mennyiségű és minőségű kísérőanyagokat tartalmaz. Ezek a vizsgálatok tehát a szálasanyagok feldolgozásához és felhasználásához egyaránt szükségesek.
A vizsgálatokat olyan sorrendben csoportosítottuk, ahogy az említett kérdések a gyártás során felmerülhetnek.
1. Szálasanyagok felismerése és elválasztása:
a) a minta előkészítése;
b) minőségi vizsgálatok;
c) mennyiségi vizsgálatok;
d) a szálasanyag kikészítőüzemi feldolgozásának minőségi jellemzői (pl. főzött, fehérített, mercerezett pamut, mosott, klórozott gyapjú, rögzített szintetikus szál stb.).
2. Szálkárosodások vizsgálata:
a) cellulózszálakon,
b) fehérjeszálakon,
c) szintetikus szálakon.
3. A szál kísérőanyagainak meghatározása:
a) természetes szennyező- és kísérőanyagok;
b) feldolgozásból származó kísérőanyagok.
Nem foglalkozunk sem a színezékek, sem a segédanyagok önálló vizsgálatával. A továbbiakban néhány elvet közlünk a könyv szerkezetéről és céljáról.
Vissza