1.069.945

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Az agrár életmód változása

Néprajzi változásvizsgálatok

Szerző
Szerkesztő
,
Kiadó:
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 64 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: 400 példányban került kiadásra.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Közkeletű megállapítás, hogy a 20. század második felében a fölgyorsult műszaki, gazdasági, társadalmi változások korában élünk. Kevésbé ismert, hogy a néprajznak - mint sajátos karakterű és... Tovább

Előszó

Közkeletű megállapítás, hogy a 20. század második felében a fölgyorsult műszaki, gazdasági, társadalmi változások korában élünk. Kevésbé ismert, hogy a néprajznak - mint sajátos karakterű és metodikájú társadalomtudománynak - van tapasztalata és mondandója azokról a változásokról, amelyek az 1945. évi nagy társadalmi átalakulás és a népi demokratikus forradalom óta Magyarországon a paraszti életviszonyokban lezajlottak.
A földreform nyomán létrejött belső vándorlás vizsgálatát Ortutay Gyula már 1947-ben fontos feladatul jelölte meg. A magyar Tudományos Akadémia Állandó Néprajzi Bizottságának kezdeményezésére 1951-ben termelőszövetkezet-kutató munkaközösség alakult, amely célul tűzte ki a szocializmus falun történő építésének néprajzi vizsgálatát. A kutatás elméleti megalapozását szolgáló cikkeken kívül az 50-es évek elején néhány jó leíró tanulmány született (Molnár Balázs: Adatok a komádi tanyák történetéhez és a tanyai lakosság életmódjának mai alakulásához. Ethn. 1952., Bakó Ferenc: Adatok a szocializmus faluépítkezéseinek történetéhez. Györgytarló. Ethn. 1953., Szolnoky Lajos: Néprajzi megfigyelések egy új szocialista község kialakulásával kapcsolatban. Ethn. 1953.), majd 1953-ban - agrárpolitikánk irányváltásával összefüggően - a kutatás lendülete megtört.
A falu mai társadalmi szerkezetének és a parasztság mai életének néprajzi aspektusú vizsgálata az 1960-70-es évek fordulójától került ismét előtérbe. A Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutató Csoportjának munkatársai a 70-es években a Nógrád megyei Varsányon és a Csongrád megyei Zsombón folytattak társadalomnéprajzi kutatásokat. Vissza

Tartalom

Előszó3
Katona Imre: Az új agrárnépesség kialakulása Magyarországon 1945 után. Néprajzi változásvizsgálatok
Szabó László: A parasztság mai jellemvonásai24
Ferenczi Imre: Tájékoztató a dél-alföldi folklórkutatás című tervmunkáról (Tapasztalatok, tanulságok)42
Szenti Tibor: A gazdálkodás és az életmód változása a vásárhelyi tanyavilágban 1945 után54
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem