Előszó
Tisztelt Olvasó! Kedves Vendégünk!
Kiadványunk sajátos műfajú. Nem hagyományos útikalauz, térképatlasz vagy bemutató-ismertető anyag, hanem mindez egy kicsit együtt. Célunk az, hogy úgy a hozzánk...
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasó! Kedves Vendégünk!
Kiadványunk sajátos műfajú. Nem hagyományos útikalauz, térképatlasz vagy bemutató-ismertető anyag, hanem mindez egy kicsit együtt. Célunk az, hogy úgy a hozzánk utazóknak, mint az itt élőknek segítséget nyújtsunk a térség megismeréséhez és értéséhez.
Úgy érzem, kötelességünk másokkal is megosztani mindazt a természeti és kulturális gazdagságot, melyet a Székelyföld, a székely nép kínál. Európának nincs is talán más, a mienkhez hasonló vidéke, ahol a településszerkezettől az emberek gondolkodásmódjáig mindent ily mértékben meghatározna a táj, a természeti környezet, amely a maga képére és hasonlatosságára alakított mindent az évszázadok során. Külön tájegység ez, „nyílt történetkönyve a székely földnek, azon gyülhely, hol annyiszor jött össze e hős nemzet tanácskozni, szabadságát biztosító törvényeket hozni, a haza és a szabadság ellenei ellen harczra kelni". (Orbán Balázs: A Székelyföld leírása, I. kötet 35. oldal) Tudnunk kell azt, hogy az idők áramlása mikor vetette partra ezeket a falvakat. Ismernünk kell hogyan vertek gyökeret a benne élő családok, milyen hajtást, virágot, és gyümölcsöt hoztak... A létért folyó évszázados harcok, a folyamatos küzdelem a külső és belső ellenséggel, a belső széthúzás átka, az egymásra omló idők kavargó eseményeiből levont tanulságok fogódzót kell hogy jelentsenek az értelmesebb és békésebb idők megéléséhez.
E tájegység falvainak a Nagy-Küküllő és a Nagy-Homoród kitáruló völgyében szép múltja van. Halottai vannak: csillagosabb az ég fölötte. Élő népe van, aki kemény munkával keresi a boldogulás útját: fényesebbek a mindennapjai. Álmai is vannak: patyolat jövendőről, az emberbarátság melegéről. Tudatában vagyok, hogy e kiadvány csupán ízelítő lehet mindabból, amit tüzes élményként tőlünk hazavihet. És mégis úgy érzem, aki fellapozza útikalauzunkat, és benne elmélyed, az majd biztosan ellátogat és időnként újra meg újra visszatér a „székely hegyek, völgyek, füvek, fák, nap, hold, csillagok, a több mint ezer évig gondolkodó kövek" (Nyírő József) varázslatos világába. Kérem, kellemes benyomásaikat osszák meg ismerőseikkel, barátaikkal és vigyék jó hírnevünket szerte a nagyvilágba.
Vissza