Előszó
236 év. Ennyi telt el azóta, hogy 1765. november 6-án megkezdődött az első tanév a kalocsai gimnáziumban. Ezalatt a majd negyed évezred alatt sok vihart megért, háborúkat, forradalmakat, rendszerváltozásokat. Történelme az országéval és a 2002-ben ezeréves Kalocsáéval forrt össze. Visszatekintve a mából, tisztelettel adózunk a régi elődök ránk hagyományozott nehéz, de szép örökségének. Ők a válságos évtizedekben is őrizték és továbbadták hitüket, tudásukat. Megszámlálhatatlan azoknak a tudós tanároknak és jeles diákoknak a száma, akiknek az életpályája ebből az iskolából indult, akiknek neve egybeforrt a város életével, mások országos, sőt nemzetközi hírnévre is szert tettek munkásságukkal. Mindannyiukban közös, hogy egész életük során büszkén emlékeztek volt Alma Materükre.
Az első 95 év a piarista rend irányításával zajlott, majd 1860-tól 1948-ig a jezsuita atyák vezették az iskola életét. A jeles eseményeket, a tudományos munkákat, az önképzőkörök tevékenységét, a diákok kulturális és sport- eredményeit megörökítették a rendszeresen kiadott évkönyvek. Segítségükkel tallózunk diákok és tanárok írásaiban, hogy ezzel is felidézzük ezt a kort.
Az 1948-ban államosított gimnázium életéről viszont alig maradtak olyan írásos dokumentumok, amelyek segítségével nyomon követhetnénk ezt a korban hozzánk közelebb álló időszakot. Ezt szeretnénk pótolni kiadványunkkal, ami nem évkönyv, nem kronológia, nevezzük talán visszaemlékezésnek. Igazgatók, tanárok és diákok mesélnek magukról, felidéznek eseményeket, versenyeket, amelyek jelentősek voltak ebben a korszakban. Bemutatkozik a Baráti Kör és a Szent István Gimnázium Tanulóifjúságáért Alapítvány. Végül - mintegy a könyv zárásaként - megörökítjük a millenniumi tanévben érettségizett tanulók és tanárok névsorát.
Látható tehát, hogy szinte lehetetlen vállalkozásba fogtunk. Lehetetlenbe azért, mert nem könnyű összefoglalni több mint 50 év eseményeit úgy, hogy az hiánytalan legyen. Mi mégis úgy éreztük, hogy fontos egy ilyen írás megjelenése, mert szeretnénk, ha minden volt és jelenlegi diákunk érezné és értené ennek az írásnak az üzenetét. Szeretnénk, ha a következő évkönyv megjelenésére nem kellene ilyen sokat várni, két-három évente megörökíthetnénk annak a rövidebb időszaknak a történéseit. Erre - úgy gondolom - akkor is szükség van, ha az iskola napi eseményeit a kívülállók, a gimnázium élete iránt érdeklődők az Interneten keresztül az iskola honlapját olvasgatva (www.szig-kalocsa.sulinet.hu) folyamatosan nyomon követhetik.
Ugyanakkor fontosnak tartom megemlíteni, hogy ez a könyv nem jelenhetett volna meg, ha a város vállalatainak vezetői, néhány vállalkozó és magánszemély nem érezte volna azt, hogy szükség van egy ilyen kiadványra. Anyagi és erkölcsi segítségüket ezúton köszönjük.
Ugyancsak köszönettel tartozunk a könyv szerzőinek, szerkesztőinek, minden közreműködőnek abban, hogy a 236. tanévben, 55 év után ismét az iskola életével foglalkozó dokumentum kerülhetett az Olvasó kezébe.
Vissza