Előszó
Nem nősülök
A darab főszólama: Melyik lány a kívánatosabb a házasság szempontjából a férfi számára? Az új típusú, fiús, önállóskodó, kalandra kész, sportoló, táncoló, felületes társadalmi léhaságokban élő leány, vagy a kevésbé raffinált, régi keretek közt szolidan meghúzódó?... Az író és a darab egész tendenciája természetesen az utóbbi mellett dönt. Ezt a különben mélybevágó témát a vígjáték írója könnyen veti fel és szellemesen vezetett bonyodalmak árán könnyen is oldja meg. Egy mosolyogtatva elgondolkoztató tendencia az egész darab. Mulattatja, de meg is fogja a nézőt. Az erkölcsi probléma a legvígjátékibb helyzetekben is érezteti jelenvalóságát. Kissé utrirozottan festi Magdában a mai leányt, de csak azért, hogy kimutathassa rögtön, hogy az a kedves nőies tisztább lélek is ugyancsak ebben a Magdában szunnyad és csak az a környezet, amelyben Magda él, az anyjának elnéző nevelési rendszere, azaz rendszertelensége, a mai fiúk és leányok blazirtsága és fékezetlen formák közt való élete gátolják meg Magda szimpatikusabb lényének kifejtését.
Dr. Szabó Juci
Vígjátéki vágányra terelt levezetése annak az egyébként komoly problémának: hogyan áll szemben az újtípusú, diplomás, önálló nő azzal a férfival, aki a gyors és régi alapon követeli a szerelmet? Mennyiben változik a köztük meginduló küzdelem, hogyan színesedik és térül el a megszokott mederből a kisasszony diplomája folytán?
A kérdésre a szerző a vígjáték szellemes könnyedségével, meglepő fordulataival és nagyszerűen ívelő dialógusával felel. A válasz körülbelül ez: A diplomás Szabó Juci dr. is nő, meleg, szerelmes, meleget és szerelmet áhító nő, aki éppúgy akar és tud a kiválasztott férfi oldalán boldogságba olvadtan élni, mint minden idők boldogságot vágyó asszonya, csak a hozzá vezető út nem oly sima és könnyű, mert aki őt akarja, annak meg kell küzdenie a doktor kisasszony önállóságából kinőtt büszke öntudatával és okosságával. Tudása, tapasztalata, tágult emberlátása erősebb ellenállásra vértezi a férfival szemben. De ha mégis sikerül a férfinak megközelíteni a nőt, akkor dr. Szabó Juci ugyanolyan naiv, lelkes, ösztönlénnyé szépül és izzik, mint egy falusi szerelmes kislány, csak éppen a szótára bővült néhány komoly szóval. Ez a figurája dr. Szabó Jucinak.
Fej vagy írás
Ragyogó dialektikával írott komédia házasságról, asszonyhűségről, csábítóról, szerelemről. Lüktető tempóban nyitja fel a lélek kis rejtett csapóajtóit, hogy meghasson és rögtön ki is kacagja a meghatottat. Merész fordulattal átkanyarintja az összes exponált szereplőt egy más, alacsonyabb élet szintjére és ahogy megforgatja őket a kritika éles reflektorfényében, egyszerre jut rá az igazságra, hogy minden szerelmi élmény kicsi és nagy, nyílt vagy titkolt, szegényé vagy gazdagé, jóllakotté vagy éhesé mindet közös nevező fűzi össze: A nyugtalanság, a féltés, a bizalmatlanság, hogy aki ma az enyém, az holnap is az lesz-e még? És van-e, lehet-e egyáltalán rejtélytelen kapocs és nyugvópont a férfi és nő egymáshoz való viszonyában?
Az első és harmadik felvonás egy normális polgári keretű házasság és a köréje tapadó társadalmi statisztéria képében forgatja meg a témát, míg a második felvonásban, mind e szereplőt átviszi az élet egy szűkebb és durvább, keservesebb és igazabb dimenziójába egy bárba, hogy rámutasson a lényeg azonosságára.
Vissza