Előszó
Amikor a bányász a föld kérgében üreget képez, a kéregben kialakult feszültségi állapotot megbontja. A kőzetek új egyensúlyi állapotot kényszerülnek felvenni és eközben feszültséghalmozódások, feszültségfeloldások mennek végbe, amelyek mozgások alakjában jelentkeznek. A feszültségfeloldás sebessége a bányász számára rendkívül fontos tényező, mivel a szemmel nem látható következményektől a robbanásszerű jelenségekig mindent maga után vonhat. A gázkitörések nem mások, mint a feszültségfeloldódási folyamatok kísérőjelenségei.
Szén- és gázkitörésen azokat a dinamikai jelenségeket értjük, amikor a vájvég környezetében uralkodó tetemes kőzet- és gázfeszültség hirtelen szabadul fel és ennek hatására nagy mennyiségű szén és gáz vetődik ki, ill. áramlik a bányatérségekbe.
A gázkitörés elleni küzdelem alapvető célja a föld kérgében tárolt ősenergiának oly módon való feloldása, hogy sem a bányászt, sem a bánya állagát ne veszélyeztesse. Más fogalmazásban: a váratlan szén- és gázkitörés elleni küzdelem nem más, mint a szénben és mellékkőzetekben tárolt energiák célszerű lecsapolásának tudománya.
A gázkitörések meghatározott feltételek mellett jönnek létre. E feltételek a bányák mélyülésével mindinkább adottak. A mélység növekedésével nő a kőzetek feszültsége, csökken a telepek gázáteresztő képessége, nő gáztartalmuk. Ennek következtében a bányászok életét és a bánya állagát veszélyeztető gázkitörések a mélység növekedésével egyre nagyobb számban és intenzitással jelentkeznek.
A szén- és gázkitörés jelenségét a bányászat már régóta ismeri. Az elmúlt több mint 100 év alatt több ezer bányász életét oltották ki az előfordult szén- és gázkitörések. A bányászok mindenkor hősi küzdelmet folytattak e jelenség ellen. Gázkitörések minden bányában előfordulhatnak, de leggyakoribbak a szénbányászatban, ahol a kitörő gáz metán vagy széndioxid. A gázkitörésveszéllyel küzdő legismertebb bányaterületek: Donbassz, Cevennes, Alsó-Szilézia, Werra (kálisó), Balkán szénmedence, Wales, Liege, Kuzbassz, Vorkuta, CsehSzilézia, Limburg, valamint Japán, Ausztrália és Kanada némely bányája.
Vissza