Előszó
A „Személyszállítási technológia" c. tantárgy V. évfolyama tananyagának összeállításával és kiadásával az volt az alapvető célunk, hogy a korszerű szakmai ismeretek adásával egyrészt segítsük az oktatók felkészülését, másrészt megfelelő segítséget nyújtsunk a tanulóknak az elméleti-gyakorlati ismeretek elsajátításához és alkalmazásához.
A közlekedési társaságok alaptevékenysége a menetrendszerű személyszállítás ellátása, emellett azonban nem elhanyagolható feladatuk az ún. szabadáras különjárati, szerződéses, bérautóbusz- és személygépkocsi-fuvarozás ellátása.
Az előző tantárgyakból már megismerkedtünk a személyszállítás technológiai folyamatával, az eszközök és létesítmények jellemzőivel, az irányítási és ügyviteli folyamatokkal. Most - az eddig tanultakra alapozva - átfogó és részletes ismertetést adunk:
- a személyszállítási piac, piackutatás és a reklám- propagandatevékenység fontosságáról;
- az alkalmazott ár- és díjszabási rendszerekről és díjszabáspolitikáról;
- a különjárati, szerződéses, bérautóbusz- és személygépkocsi-közlekedés rendelkezésére bocsátásának, ill. bérbeadásának feltételeiről;
- az általános és a személyszállításra vonatkozó jogi ismeretekről;
- a személyszállítási szerződések megkötésének formáiról és a felelősség érvényesítéséről.
Az előbbi ismeretek elméleti és gyakorlati elsajátítása különösen fontos a leendő szakemberek számára, hiszen a személyszállításban is egyre inkább kialakulóban van a verseny, mind a közhasznú közlekedés, mind a közületek, mind pedig az egyre nagyobb teret hódító egyéni közlekedés között. Ezért a tankönyvben foglalt piackutatói és reklámtevékenység, továbbá a szerződéskötési, díjszabási és kedvezménypolitikai ismeretek elsajátítása is szükséges a majdani társasági üzletpolitikai, piac- és kereskedelempolitikai célkitűzések kidolgozásához és alkalmazásához.
Reméljük, hogy a tankönyv a közúti személyszállítást jellemző általános szakmai és speciális ismeretanyag elsajátítását és ennek megfelelő korszerű szemléletmód kialakítását segíti. Ezzel olyan majdani szakemberek képzéséhez nyújt alapot, akik megismerve a személyszállítás irányításának és végrehajtásának technológiai folyamatát, képesek lesznek a középirányítási és magasabb szintű döntéselőkészítési feladatok maradéktalan ellátására.
Természetesen a megismertek mellett - a közlekedés fejlődésével lépést tartva - a korszerű szakirodalmat is folyamatosan figyelni kell.
Eredményes tanulást és sikeres szakmai tevékenységet kívánnak
a szerzők
Vissza