Előszó
A különféle légtechnikai berendezések tervezése, kivitelezése és üzemeltetése az épületgépész szakember munkaterületének egyik legjelentősebb feladata. Jő légtechnikai berendezést tervezni és készíteni, valamint adott berendezést jól üzemeltetni csak széles körű elméleti felkészültségen alapuló gyakorlati tudással lehet.
Feltétlenül szükséges tehát a légtechnikai alapismeretek elsajátítása a jövő épületgépészei számára. Csak az alapismeretek biztos tudása ad lehetőséget arra, hogy a gyakorlati szakember lépést tudjon tartani a légtechnika szüntelen fejlődő tudományával.
A légtechnikai berendezéseket több szempontból csoportosíthatjuk. Feloszthatjuk az un. komfort és az ipari berendezések csoportjára.
A komfort berendezések célja az embert mindinkább függetleníteni a természet kedvezőtlen behatásaitól, munkahelyeken, lakásokban, szórakozóhelyeken kellemes légállapotot biztosítani számára. A különféle kórházi, műtő, laboratóriumi klímaberendezések, színházi, éttermi szellőzőberendezések létesítése ma már természetes. A technika fejlődésével előtérbe kerül az irodák, munkahelyek és lakások klimatizálása is.
Az ipari berendezések feladata lehet a gyártási folyamatban részt vevő személyek egészségének védelme a gyártás során felszabaduló anyagok káros hatásától.
Lehet a feladat a felszabaduló szennyező anyagok külső légtérbe való kijutásának (levegő szennyezés) megakadályozása, valamint esetenként a gyártás egyes technológiai folyamatainak elvégzése.
A légtechnikai berendezésekkel szemben támasztott igények - ugy a komfort, mint az ipari berendezések terén - mennyiségi és minőségi tekintetben egyaránt, napról napra növekednek. A korszerű berendezések létesítése és üzemeltetése megkívánja az épületgépész szakember magas fokú elméleti felkészültségét és gyakorlati tudását. Állandóan szem előtt kell tartanunk, hogy jó szellőztető berendezések létesítésével egészséges munkakörülmények biztosithatók, a munka termelékenysége nagymértékben növelhető.
Vissza