Előszó
Tanítványi hűséggel, alázattal, szeretettel ajánlom „ezredfordulós" előadásaimat (1998-2002) a szellemökológiáról tanítóimnak, mestereimnek; szüleimnek, feleségemnek, kollégáimnak, valamint...
Tovább
Előszó
Tanítványi hűséggel, alázattal, szeretettel ajánlom „ezredfordulós" előadásaimat (1998-2002) a szellemökológiáról tanítóimnak, mestereimnek; szüleimnek, feleségemnek, kollégáimnak, valamint testvéreimnek és gyermekeimnek, unokáimnak, de elsősorban hallgatóimnak és olvasóimnak.
1990-ben diplomáztam „okleveles népművelési előadó"-ként az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Népművelési Tanszéki Csoportjánál. B. Gelencsér Katalin, Bujdosó Dezső, Gazda István, Heleszta Sándor, Király Jenő, Kecskés József, Marczisovszky János (tanszékvezető), Maróti Andor, Réz András, Török Iván, Vankó Júlia és sokan mások, tanárok és tanítványok közösségében.
A belsővé vált tudást továbbadni, teljesebbé tenni: tanítva-tanulni a kilencvenes évek közepétől vállalkoztam. Először és mindmáig a Miskolci Bölcsész Egyesület Magánegyetemén Szabó Árpád-Gyárfás Ágnes, majd a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kar Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszékén Borsányi László irányítása alatt/mellett (1998-2000). Jelenleg az ELTE felsőfokú kulturális menedzser képzési programjának megfelelő miskolci felnőttoktatásban tanítok Bujdosó Dezső instrukciói alapján. Kedves tanítványaim az egyetemen és a „magánegyetemen" diktafonra rögzítették előadásaimat és egy-egy szemeszter végén megajándékoztak a hangkazettákkal. Ezeket újrahallgatva és korábbi publikációimat átdolgozva szerkesztettem ebbe a könyvbe elmondott gondolataimat. Nagy segítségemre volt feleségem: Gera Terézia, korrektori, Varga Anita tördelőszerkesztő-beíró és Eszenyi Miklós szerkesztői munkája. Ezzel a „nyersanyaggal" jelentkeztem a Mikszáth Kálmán Kiadónál, és most megszületett egy (új) könyv, egy új vitairat a kultúráról-közművelődésről, a társadalomlélektan kommunikációelméleti megközelítéséről, és „új fogalomként" a fesztiválantropológiáról. Ezeket a diszciplínákat szüntelenül áthatja a tudományok újraegyesítésébe vetett hit és dialógus keresése, szándéka. Nagy változások, választások előtt áll az emberiség és az individuum. Ezt prognosztizálni kétféleképp lehet: autodidakta módon és stratégia-tudományos alapon. Mindkettőből igyekeztem (bátran) meríteni.
Vissza