Előszó
Tisztelettel fordulok Máthé Ferenc il. Vargyas nagyszerű fia, fafaragó népművész, Vésztő tiszteletbeli polgára, igaz székely ember élete és műve felé.
Megtiszteltetés számomra, hogy sok kiváló néprajzos, fafaragó, népművész között rám esett a választás és én írhatok munkásságáról, életéről.
Vésztő város tiszteletbeli polgára életműve alapján méltán érdemelte ki, hogy könyvben is megemlékezzenek munkásságáról.
Példamutató élete, kifogyhatatlan ember- és hazaszeretete, következetes munkálkodása, közéleti és alkotói tevékenysége példaértékű lehet a jövő generációi számára.
Máthé Ferenc il. kapcsolata az anyaországgal több évtizedre nyúlik vissza. Amikor tehette, mindig eljött magyarba. Akarása, hazaszeretete, elkötelezett magyarságtudata hozta mindig vissza-vissza Magyarországra. Lehetőségeihez mérten igyekezett gyarapítani ismereteit, melyekkel otthoni barátait is igyekezett segíteni. Szenvedélyesen szereti a betűt, ezért ha tehette, tudatosan gyarapította könyvtárát.
A Ceaucescu-rendszer bukása után felerősödött kapcsolata az új Magyarországgal. Tehette ezt annál is inkább, mert koránál fogva - pont abban az évben lett nyugdíjas - több lett a szabad ideje és az addig is meglévő kapcsolatait kiszélesítette. Számos magyarországi település kézművestáborának lett megbecsült alakja az elmúlt évtizedekben.
Legkitartóbb résztvevője azonban a Vésztőn megrendezésre kerülő nemzetközi táboroknak volt. Az 1996 óta megrendezett tizenhárom táborból tizenkettő munkáját segítette. Ezekben a táborokban adta át tapasztalatait a fiatalabb generációnak és emellett maradandó alkotásokkal szépítette a rendező település köztereit, valamint a református gyülekezet közösségi tereit.
A településen járva itt is, ott is feltűnnek tevékenysége emlékei. Jellegzetes, senki mással össze nem téveszthető motívumkincse arról az elkötelezettségről árulkodik, mellyel a hagyományok ápolásához viszonyul. Nem enged az áramlatoknak, az új módinak, következetesen ragaszkodik azokhoz a díszítőelemekhez, melyek ifjúkorától végigkísérték munkásságát. A szemlélő tárgyainak elmélyült vizsgálatakor gyorsan felismerheti azt a tudatos alkotói tevékenységet, melyek az egyes Máthé-féle tárgytípusokat jellemzik.
Nem jelent ez egysíkú ábrázolást, hisz a kisszámú minta ötletes feldolgozása, célirányos variálása biztosítja a sokszínűséget. Az ABC betűinek száma is véges, mi mégis képesek vagyunk vég nélküli módon variálni és annak segítségével kifejezni magunkat. Ennek szép példáival találkozunk Vésztőn, Máthé Ferenc il. munkáit szemlélve. Ez a tevékenység nem véletlen alkotónk esetében. Tudatosan vállalja, hogy csak a hagyományosan meglévő mintákat hajlandó megfaragni a múlt folytonosságát kifejező tárgyain. Ezek a tárgyak, tárgycsoportok, alapot szolgáltatnak a múlt fába álmodására, a letűnt múlt egy darabjának rögzítésére, egyben azok hosszabb ideig történő megőrzésére...
Vissza