Előszó
E könyv szerzője földrajztanár, a Székelyföld kiváló ismerője, aki saját terepismerete, valamint az utóbbi években megjelent forrásmunkák alapján mutatja be a Székelyföld helységeit, fontosabb turisztikai objektumait.
A könyv nem a teljesség igényével íródott, a szerző a turista számára leglényegesebb információk közlését tartja elsődlegesnek: röviden és célratörően sorolja fel a települések elérhetőségét, földrajzi környezetüket, természeti adottságaikat, természetvédelmi kuriózumokat, történelmi, építészeti emlékeiket, érdekességeket, látnivalókat.
Maros, Hargita és Kovászna megye tájegységeit földrajzilag a Maros, az Olt, a Nyárád, a Nyikó, a Tatros, a Küküllők és mellékvizeik különítik el egymástól, változatos és sajátos természeti környezetet teremtve a városoknak, falvaknak, népes csángó tanyavilágnak és a történelmi idők folyamán kirajzott szórványtelepüléseknek. A hegyormokon várromok lelhetők fel, az erdőségekben barlangok húzódnak meg, sziklahasadékok, szorosok, tavak emelik a táj szépségét, ősi földvárak nyomai, ezredéves templomok, középkori kastélyok, udvarházak, régi kúriák beszélnek a múltról.
A javasolt útvonalak mentén az egész Székelyföldet bebarangolhatja - gépjárművel, vonattal, gyalog - nemcsak az idegen turista, hanem azok az itt lakók is, akik szeretnék jobban megismerni a vidéket, ahol élnek. Könyvünk megyénként mutatja be a nagyobb városokból kiinduló autóutak mentén sorakozó községeket, falvakat, amelyeknek földrajzi helyét a leírásokon kívül hét kisebb térkép (a térképmelléklet hátoldalán) is szemlélteti. A leírások nem a történelmi Székelyföld ismert közigazgatási tájegységeit (székek, vármegyék) követik, hanem a mai adminisztratív felosztást, ezzel is megkönnyítve az eligazodást, az utazás előzetes megtervezését. A szerző a leglényegesebb látnivalók,érdekességek felsorolása mellett külön felhívja a figyelmet az utak állapotára, a helységek különböző irányokból való, más-más megközelítési módozataira (autóval, vonattal, gyalog), minden esetben vázolja a hegyekbe vezető fontosabb gyalogos túraösvények útvonalait, jelzéseit, a menetidőt, nemegyszer külön figyelmeztetve túra nehézségi fokozatára is.
Vissza