Előszó
Székely lakodalom a Kis-Küküllő völgyében
A lakodalom a házasságkötést ünnepélyessé tevő, két ifjú polgári esküvőjét megkoronázó összejövetel.
Nagyon régi szokás, de motívumai napjainkban...
Tovább
Előszó
Székely lakodalom a Kis-Küküllő völgyében
A lakodalom a házasságkötést ünnepélyessé tevő, két ifjú polgári esküvőjét megkoronázó összejövetel.
Nagyon régi szokás, de motívumai napjainkban kiveszőfélben vannak. Ennek egyik oka az anyagi fedezet hiánya, a másik, hogy fiataljaink eskü nélkül élettársi viszonyban élnek. Ez felfogás dolga, de polgári, majd templomi eskütétel nélkül nem szervezhetnek lakodalmat.
Nagyon sajnálatos, mert őseinktől nem ezt örököltük. A lakodalom egy életre szóló, kedves emléket hagy szívünkben.
A Kis-Küküllő vidékén a lakodalmi népszokásnak évszázadokra nyúló hagyománya van, hisz az elhangzó rigmusokat még nagyapáinktól, nagyanyáinktól leírva találtam. Például a Székelyvéckén gyűjtött rigmusok az 1920-as évekből maradtak az elmondó füzetében vagy épp az emlékezetében.
Szeretném, mint pedagógus, ha ezen kincs nem veszne feledésbe, ezért gyűjtöttem össze, próbálom feleleveníteni. A régi szokásokat is újak váltották fel. A gyűjtést Székelyvéckén, Kelementelkén, Gyulakután végeztem és szülőfalumban, Csókfalván. Kelementelkén felhasználtam Veress Regina tanárnő gyűjtési anyagát is.
A következőkben próbálom leírni a lakodalom lefolyását, mert ez minden faluban egyforma, csak a rigmusok változnak falvanként.
Régen a fiatalok ismerkedés után eldöntötték a kapcsolatuk véglegességét. A fiú, szüleivel együtt, egy szombat este megkérte a menyasszony kezét. Kitűzték az eljegyzés időpontját.
Vissza