Előszó
Részlet a kötetből:
Az Állami Zenekonzervatórium hivatása és célkitűzései
Igen tisztelt Közönség!
A Szegedi Állami Zenekonzervatórium megnyitó ünnepélye alkalmából szeretettel köszöntöm Önöket.
Tisztelettel üdvözlöm a kultuszkormány megbízásából jelenlévő dr. Schiffert György urat, a művészeti ügyosztály zenei előadóját, továbbá a város, az egyetem, az iskolák, a pártok és polgári hatóságok képviseletében megjelenteket.
A Konzervatórium létrehozását és megszervezését két év igen küzdelmes munkája előzte meg. Bizony .gyakran kellett a tornyosuló akadályokat elhárítani, amíg végre a mai naphoz eljutottunk.
E helyről kell hálás köszönetünket kifejezni elsősorban dr. Ortutay Gyula kultuszminiszter úrnak, aki ezen intézményt végeredményben meg valósította.
A mai megnyitóünnepélyünket már megelőzte a nagy lelkesedéssel megindult munka. Felvételi vizsgáinkon közel 700 növendéket találtunk alkalmasnak zenetanulásra.
Ha valaki talán még kételkedett volna, hált ez a hatalmas növendéklétszám is bebizonyította a Konzervatórium létesítésének szükségességét.
Most pedig röviden vázolni óhajtom a szegedi Állami Zenekonzervatórium hivatását és célkitűzéseit. Ennek az intézménynek többféle hivatást kell betöltenie. Felkutatva a zenei tehetségeket, hivatásos, kiváló muzsikusokat kell nevelnie. Vállalnia kell az általános zenei műveltség terjesztését, annak kiművelését a legszélesebb körben, különösen olyan népi rétegekben, amelyek eddig ettől jóformán el voltak zárva. Ezt külön ki kell hangsúlyoznunk. A népi demokrácia egyik fő célja, hogy ne csak az anyagi, hanem a szellemi javakat is igazságosáéban ossza el és ne tűrje, hogy a tőkések pénzen vásárolt monopoliuma maradjon a művészi kultúra, mint ahogy az régen volt.
Minél szélesebb munkás és paraszti rétegeket akarunk a zenekultúrában részesíteni, nemcsak tanításunkkal, hanem tanári hangversenyeinkkel is. Ez célunk és kötelességünk!
Vissza