Előszó
Több mint nyolcvan esztendeje, hogy Reizner János négykötetes, máig sokat forgatott monográfiát szentelt Szeged történetének. A város fejlődésében azóta bekövetkezett változások, a sorsfordulókat jelentő történelmi események, a korábban ismeretlen vagy fel sem használt forrásokra építő új kutatási eredmények, a történelmi múlt iránt megnövekedett érdeklődés, a helytörténettel szemben megváltozott elvárások, valamint az oktatás-nevelés igényei mind sürgetőbben vetették fel a kor követelményeihez igazodó, marxista szemléletű várostörtént megírásának szükségességét. Szeged város Tanácsa felismerte a társadalmi igényt, és 1974-ben határozta el annak az ötkötetes monográfiának a kiadását, amelynek első kötetét most kezében tarthatja az olvasó.
A tanács szándéka szerencsésen találkozott a szegedi kutatók azon törekvésével, hogy részt vegyenek városuk múltjának feltárásában, összefoglaló feldolgozásában. A mű megszületésének szellemi feltételei tehát adottak voltak. Szeged tudományos műhelyei: az egyetemek, a főiskolák, a múzeum, a levéltár, a Somogyi-könyvtár, a város más intézményeinek szakemberei, a helytörténet munkásai siettek felajánlani közreműködésüket a feladat megoldásához. A társadalmi erők e széles körű összefogását jelzi a monográfiai munkálatokat irányító szerkesztő bizottság összetétele. Örömmel vettük ugyanakkor, hogy több, a város múltjában járatos, a fővárosban élő - leginkább szegedi kötődésű - tudós kutató is szívesen vállalt szerzőséget az egyes kötetekben. Együttesen 65 munkatárs működött közre szerzőként és szerkesztőként a Szeged története megalkotásában, s további 70 kutató járult hozzá előtanulmányok írásával, anyaggyűjtéssel a munkálatok sikeréhez.
A mű ötkötetes. Az első kötet a kezdetektől 1686-ig tárgyalja a város múltját, a második 1686-1849, a harmadik az 1849-1919, a negyedik az 1919-1944 közötti időszak történetét öleli fel, az ötödik pedig az 1944 óta eltelt évtizedek fejlődését összegzi. A monográfia az adott terjedelemben és a kutatás meghatározott szintjén teljességre törekszik, anélkül azonban, hogy annak elérésében vagy akár megközelítésében reménykedhetne. Az előkészületi munkálatok során hatalmas mennyiségű anyag gyűlt össze, gazdagsága még a város történetében jártasakat is meglepte. A lehetőségek azonban kényszerű szelekciót követeltek. Tudjuk, hogy munkánk nem befejezett. Annyit nyújtottunk, amennyit a tudomány mai állása, a források feltártsága és a terjedelem adta lehetőségek mellett adni lehetett. Azt, amire erőnkből nem futotta, kutatási örökségként hagyjuk az utókor számára. Mindezek ellenére bízunk abban, hogy az ötkötetes munka megbízható tükre lesz Szeged múltjának, amely biztonsággal eligazítja a város históriája iránt érdeklődőket. Az utánunk következő nemzedékeknek pedig azt is bemutatja, miként láttuk az 1980-as években településünk történetét.
A kötetek szerkesztői, szerzői célul tűzték ki, hogy városunk régmúltjáról és tegnapjáról egyaránt forrásokon, tudományos kutatásokon alapuló, hiteles képet nyújtsanak. Mindenkihez szóló várostörténet közreadására törekedtek, amelyet egyforma haszonnal forgathat az, akit az elmélyült szakmai érdeklődés vezérel, és az is, aki egyszerűen a Tisza-parti város történelme megismerésének szándékával veszi kezébe a könyvet. A monográfia szerzői a város történetét nemzeti múltunk szerves részének tekintették. Egy-egy korszak tárgyaláskor azonban érthetően a sajátosan helyi vonatkozásokat igyekeztek kiemelni. Különös figyelmet fordítottak arra is, hogy a város régióra gyakorolt kisugárzó hatását bemutassák. Óvakodtak ugyanakkor, hogy Szegednek mind az ország, mind a környező táj történetében betöltött szerepét túlhangsúlyozzák.
Nem titkolt szándékunk, hogy a monográfia kézbeadásával tanítani szeretnénk városunk polgárait. Hisszük ugyanis, hogy lakóhelyünk múltjának, hagyományainak, elődeink alkotó munkájának megismertetése, megismerése erősíti a szegediek egészséges lokálpatriotizmusát, a szülővároshoz való ragaszkodását, hozzájárulhat az itt élők cselekvőkészségének, tenniakarásának felkeltetéséhez és - szélesebb értelemben - hazaszeretetük erősítéséhez. Azokhoz a tízezrekhez is szól e könyv, akik az elmúlt évtizedek társadalmi mobilizációja során a szomszédos vagy távoli vidékekről költöztek ide, s akik gondolkodásukban, érzéseikben igazodni igyekeznek a befogadó városhoz, annak szellemiségéhez.
Nagy vállalkozásunk, a Szeged története útra bocsátásakor köszönjük mindazok közreműködését, akik alkotó munkájukkal segítették elhatározásunk valóra váltását. Köszönet illeti a szerkesztő bizottság tagjait, a kötetek szerkesztőit, a szerzőket, a lektorokat, az előtanulmányok íróit és az anyaggyűjtésben részt vevők népes csapatát, a kiadás operatív, technika munkálataiban tevékenykedőket. Külön köszönetünket fejezzük ki a Magyar Tudományos Akadémiának, valamint a Szegedi Akadémiai Bizottságának a kutató- és gyűjtőmunkához nyújtott anyagi, erkölcsi támogatásért.
Meggyőződésünk, hogy a Szeged története kiadásával régi adósságot törlesztünk, történelmi távlatú kötelességet teljesítünk. Éppen 1983-ban bocsátjuk útjára a monográfiát, 800 éves évfordulóján annak, hogy a Szegedre halálos veszedelmet hozó 1879. évi nagy árvizet követő városrekonstrukció megteremtette első, maradandó eredményeit, bizonyítva a Tisza-parti város élni akarását.
A monográfia első kötetét azzal a reménnyel indítjuk el útján, hogy ez és többi kötetei betöltik hivatásukat, s azok, akik számára készült, akiknek ajánljuk, érdeklődéssel, megértéssel és haszonnal forgatják majd, s hozzájárul ismereteik gyarapításához, történelmi önismeretük gazdagításához.
Vissza