Előszó
Mikor a kiadó ezt a kis könyvet utjára bocsájtja, a szerző kötelességének tartja, hogy az olvasó előtt beszámoljon keletkezésének históriájáról. Ez év március havában az Országos Iparegyesület...
Tovább
Előszó
Mikor a kiadó ezt a kis könyvet utjára bocsájtja, a szerző kötelességének tartja, hogy az olvasó előtt beszámoljon keletkezésének históriájáról. Ez év március havában az Országos Iparegyesület tervbe vette, hogy érdekeltségével egy előadás-sorozatban ismerteti meg a nagyobb vidéki városok kulturális és gazdasági életét. A ciklus első előadását március 4-én az előadó tartotta meg Szegedről. Miközben erre az előadásra készült, egyre jobban látta, hogy milyen nehéz rövid összefoglalásban nyujtani egy városról mindazt, ami valakit, aki a viszonyokkal közvetlen tapasztalatból nem ismerős, érdekelhet. Az előadás után több oldalról azt a kérdést intézték hozzá, hol lehet Szegedről mindazt megrögzítve találni, amit egy rövid óra kerestében vázolt. Sajnos, a kérdésekre az előadó adós maradt a felelettel.
Tapasztalatait egy vacsora alkalmával egy kisebb szegedi társaság előtt tette szóvá és ez a könyv tulajdonképen a vacsora után kifejlődött eszmecserének köszönheti létrejöttét. A beszélgetés során szóba került, hogy Szegednek van ugyan öt kötetes monografiája, a város története, népélete, mezőgazdasága fel van dolgozva önálló munkákban, vannak a városról különböző jóságu utmutatók, de hiányzik egy igazi ismertetés, amelyet akár az idegennek kezébe lehetne adni, akár peidg a szegedi ember is tájékozódhatnék belőle. Világos ebből, hogy mi ennek a könyvnek a célja. Kevesebb a monografiánál, de több az utmutatónál, amely cska a külsőségeket, tereket, uccákat, szobrokat és házakat sorolja fel. Képet akar adni a város multjáról, jelenéről, kulturájáról, közgazdaságáról, helyzetéről sé jövő lehetőségeiről. Ennek megflelően a könyv egyes részeinek feldolgozása nem is teljesen egyenletes; nagyobb tér van biztositva az olyan részeknek, melyek szélesebb közönség érdeklődésére tarthatnak számot, mig más kérdések inkább csak utalás formájában vannak érintve. Számok és statisztikai adatok tömkelege helyett a kötet megelégszik a legfontosabb adatok leszögezésével, melyeknél megvan a valószinüsége, hogy meg is maradnak az olvasó és érdeklődő emlékezetében.
Vissza