Előszó
A Néptáncosok Kiskönyvtára 9-10. füzetében hazánk egyik táncban gazdag vidékének, Szatmár megyének táncaiból adunk közre két művészi feldolgozását.
A tunyogmatolcsi és a tyukodi táncok ihlették...
Tovább
Előszó
A Néptáncosok Kiskönyvtára 9-10. füzetében hazánk egyik táncban gazdag vidékének, Szatmár megyének táncaiból adunk közre két művészi feldolgozását.
A tunyogmatolcsi és a tyukodi táncok ihlették meg Rábai Miklós Kossuth-díjas művészt, az Állami Népi Együttes koreográfusát, hogy ebből a gazdag táncvilágból az együttes «Első szerelem» c. kompozícióját megalkossa. Ebből a műből emelte ki és formálta önálló táncokká Rábai Miklós az itt közölt tunyogmatolcsi leánytáncot és a tyukodi legényest és párost.
A tunyogmatolcsi leánytáncot középfokú csoportok részére adjuk közre. Ez a tánc komoly elmélyedést kíván oktatótól és táncosoktól egyaránt. Az egyszerű, természetes előadáshoz a táncosok vérévé kell váljék a tánc, hogy megfelelő élménnyel tudják előadni.
A tyukodi legényes és párossal viszont csak fejlett csoportok foglalkozzanak. Ez mind technikailag, mind kifejezésben magas követelményeket állít az előadók elé. Biztos tánctudással rendelkező csoportnál is kitartó munkára van szükség, hogy a tánc gazdagságát, szélesen kibontott mondanivalóját hűen tudják visszaadni.
Az elmélyült munkához, élményszerzéshez jó segítséget nyújt a bevezetőben közölt néprajzi tanulmány Pesovár Ferenc tollából, a tyukodi táncosok, Szuromi Péter és Oláh Ferencné táncainak egyes közölt kiemelkedő részei, valamint néhány szép tyukodi népdal.
A koreográfiából két tánc motívumait táncírásban közli a kiadvány.
Szeretnénk, ha a közölt táncok új színe és hangulata a színpadon túl, szórakozásainkba is friss vérkeringést hozna.
Vissza