Előszó
„Együttélés" címmel a kárpát-medencei, nemzeti és etnikai kisebbségek nemzetközi dokumentumfilm fesztiválját rendezi meg a MADE.
A fesztivál célja összegyűjteni, egyúttal minősíteni azokat a...
Tovább
Előszó
„Együttélés" címmel a kárpát-medencei, nemzeti és etnikai kisebbségek nemzetközi dokumentumfilm fesztiválját rendezi meg a MADE.
A fesztivál célja összegyűjteni, egyúttal minősíteni azokat a rendszerváltozás óta, és természetesen a közelmúltban készült hazai és határon túli filmeket, amelyek a Magyarországon élő etnikai kisebbségek és a határon túl, a Kárpát-medencében élő magyarok jogi, társadalmi, és mindennapi problémáit dolgozza fel, mutatja be.
Terveink szerint, egy olyan átfogó, a tematika széles körére kiterjedő fesztivált rendezünk, amely választott programjaival, a zsűrik által megnevezett győzteseivel, végső soron a rendezvény egészével, és a hozzá kapcsolódó kiadványokkal, könyvekkel méltó módon reprezentálja azt a közép-kelet-európai jellegzetes kisebbségi létezést, amelyről joggal mondhatjuk, hogy az új Európa régi problémája, a Kárpát-medencében.
A tematika történeti hátteréhez tartozik, hogy az elmúlt évtizedek, és a mostani viszonyok eredményeként a nemzethez tartozás ismét veszít jelentőségéből. Az Európai Unió magában hordozza a nemzetköziség, a nemzetek fölöttiség eszméjét. Manapság egyre többet hallani az „európai állampolgár" kifejezést, aki egyaránt lehet csángó, finn, olasz, vagy magyar. A bevándorlás, a nemzeti határok szerepének csökkenése, a regionális, és helyi politika erősítése mind abba az irányba mutat, hogy újra kell gondolnunk a nemzetről, a nemzetiségekről alkotott fogalmainkat.
Vissza