Előszó
"Kedves Olvasó!
Ez a kis kottáskönyvecske 132 olyan német nyelvű világi, valamint egyházi ének kottáját és több versszakát tartalmazza, amit elsősorban Metzger János tanár úr áldozatos, hozzáértő...
Tovább
Előszó
"Kedves Olvasó!
Ez a kis kottáskönyvecske 132 olyan német nyelvű világi, valamint egyházi ének kottáját és több versszakát tartalmazza, amit elsősorban Metzger János tanár úr áldozatos, hozzáértő munkájának köszönhetünk. Kérés nélkül jutott eszébe, hogy ezt a kincset meg kell őrizni és megkereste azokat az asszonyokat, akik elénekeltek neki 53-at azok közül a dalok közül, amelyeket a második világháború végéig Száron az utcán, a bálokon, a tollfosztáskor vagy a kukoricafosztáskor és más alkalmakkor énekeltek. Ezt a gyűjtőmunkát az utolsó pillanatban végezte, mert a segítőkész asszonyok közül, akik ezeket az énekeket elénekelték neki, hogy azokat lekottázhassa és a szövegüket leírhassa, ma már csak ketten élnek. Ezeknek a kedves, énekelni szerető és tudó embereknek; Fischer Ferencnének, néhai Márhoffer Jánosnénak, Nagy Ferencnének (Hasenfratz Máriának), néhai Baumgartner Józsefnének, néhai Laub Jánosnénak, néhai Frank Mihálynénak ezúton is őszinte köszönetet mondunk, amit azzal is tanúsítani szeretnénk, hogy munkájuk eredményét a múlt értékeinek megőrzése végett nyomtatásban is megjelentetjük.
Az egyhézi énekeket a templomban énekelték, melyeket még Halász főtanító úr és rövid ideig (háború alatt) Metzger tanár úr orgonálták. Ezeket könnyebb volt összegyűjteni, mint a világi dalokat, mert rendelkezésre álltak azok az ima- és énekeskönyvek (Rette deine Seele, Pange lingua) amelyekben mind a szövegek, mind pedig a kották megtalálhatók voltak.
Ezúton köszönjük Metzger tanár úrnak azt, hogy ezek a "gyöngyszemek" most megjelenhettek. Őt Száron szinte mindenki ismeri, hiszen itt kezdte és itt is fejezte be pedagógusi pályafutását, ma a falunkban élők legtöbbjének tanítója vagy tanára volt.
A mi falunkban a természetes éneklési képesség és készség sok emberben kialakult, ami része volt az általános műveltségük megalapozásának is. Száron hittek és hisznek Bartók és Kodály tanításainak és őseink tapasztalatainak, miszerint az éneklés és a zenélés fontos, embernemesítő tevékenységek."
Vissza