Előszó
A Mezőgazdaság, 1994. c. négykötetes kiadvány első kötetét tartja kezében az Olvasó. E kötet a magyar mezőgazdaság tradicionális, meghatározó tevékenységeivel, a szántóföldi növénytermesztés, rét-legelőgazdálkodás és az erdészet főbb tudnivalóival foglalkozik.
A kötet anyagának összeállításakor legfőbb törekvésünk az, hogy használható ismereteket nyújtsunk át a témakörök iránt érdeklődőknek. Az egyes fejezetek az elmélet és a gyakorlat határ-mezsgyéjén húzódnak, nem titkolt szándékunk a növénytermelési alapismerettel már rendelkezők szakismeretének gyarapítása. Meggyőződésünk ugyanis, hogy a szaktudás a sikeres mezőgazdaság legfőbb záloga. A változó közgazdasági környezet, az egyre nehezedő piaci viszonyok, a minden értelemben éleződő verseny körülményei között csak azok a gazdálkodók remélhetnek sikert és előremenetelt, akik szakmai felkészültségüket folyamatosan bővítik, aktuális ismereteikre támaszkodva megtalálják az új és újabb válaszokat az élet kihívásaira.
A mezőgazdasági termelés, és különösen annak a természethez leginkább kötődő ága: a növénytermesztés, ősidők óta küzdelem. A termelő ember küzdelme az elemekkel, a természet erőivel, hogy azokat az emberi boldogulás szolgálatába állítsa.
Tapasztalatok sora igazolja, hogy e küzdelem végső kimenetelét, a gazdaságos termékelőállítást, a termelő anyagi gyarapodását nagyban befolyásolja a gazdálkodó ember felkészültsége, szaktudása és annak lelkiismeretes hasznosítása.
Könyvünk sajátos ötvözete a (szándékunk szerint korszerű) szakma tudnivalóinak és az ágazattal szoros kapcsolatban levő szervezetek reklám-információinak.
Úgy gondoljuk, hogy ez acélszerű (és hazánkban a mai napig újszerű) szövetség, előnyére válhat a kiadványnak.
A szakmai ismeretek feldolgozásakor a meghatározó növénytermesztési műveletek (talajművelés, trágyázás, öntözés, vetés, növényápolás, betakarítás) mellett sorra vesszük a hazánkban sikerrel termeszthető haszonnövények termeléstechnológiáinak legfontosabb elemeit is. Mindezek birtokában a növénytermesztésre vállalkozó gazda képes lesz saját technológiai tervét elkészíteni, illetve azt racionálisan megvalósítani.
Könyvünket azoknak a mezőgazdasági termelőknek, vállalkozóknak ajánljuk, akik szakmai tudásuk bővítésével, aktualizálásával kívánnak eredményesebben foglalkozni a szántóföldi mezőgazdálkodással.
Budapest, Gödöllő, 1993. október
Dr. Husti István
szerkesztő
Vissza