Előszó
Ez a kötet az okleveles könyvvizsgálói képzés számvitelszervezés tantárgyára vonatkozóan a Magyar Könyvvizsgálói Kamara által kiadott vizsgakövetelmény témái közül a következő nagyobb témaköröket fedi le:
• Rendszerelméleti és informatikai alapismeretek
• Informatikai erőforrások és felhasználók
• Elektronikus adatfeldolgozás
• Üzleti és számviteli alkalmazások
• A könyvvizsgáló mint az információs rendszerek menedzsere
• A könyvvizsgáló mint az információs rendszerek tervezője
A számvitelszervezés tárgyába a szervezési módszerek, megoldások, eszközök annál lényegesen szélesebb köre érthető bele, mint ami itt előadásra került. Megállapítható, hogy a kötet anyaga hasonlóan a vizsgakövetelményekben adott tematikához elsősorban egy szűkebb területre, a szervezés informatikai infrastruktúrájára, illetve az ezzel összekapcsolható szervezési megoldásokra koncentrált. Azonban a kötet így is meglehetősen terjedelmesre sikeredett, pedig a tananyag a kiadása előtt az okleveles könyvvizsgálói képzés több tanfolyamának keretében, több éven át finomítódott, és ezen a finomításon zömében jelentős szövegrészek kihúzását kell érteni.
A számvitelszervezés sokféle diszciplína gyakorlati alkalmazását jelenti, a felhasznált fogalmak többféle szaktudományból származnak, és mivel a különböző szaktudományokban ugyanazon fogalomnév különböző értelmezésekkel bírhat, ez a szerkesztett anyag óhatatlanul tartalmaz homonimákat. Például az objektum a gazdasági alkalmazások szempontjából olyan jelenség, amely létrejön (megszületik), valameddig fennáll (élettartammal rendelkezik), az élettartama alatt különféle állapotváltozásokon eshet át, végül megszűnik. Ugyanakkor a rendszerek tervezése, fejlesztése kapcsán említésre kerül az objektumorientált fejlesztési technológia is, amelyben az objektum összetett adatszerkezetből és az azon értelmezett összetett műveletekből álló egységet jelent. - Említhetnénk a témakörök fenti felsorolásában szereplő elektronikus adatfeldolgozást is. Ez a vizsgakövetelmények szerint egy olyan tananyagrészt jelöl, amely az adatszervezésre, az adatfeldolgozási műveletekre, és általánosan elterjedt szoftverek használatára vonatkozó alapismereteket tartalmaz. Ugyanakkor az információtechnológia (IT) fejlődésének volt egy olyan kezdeti szakasza, amely szintén az elektronikus adatfeldolgozás nevet kapta. - A szerkesztés általában törekedett arra, hogy ilyen homonimák esetén az olvasó mindig találjon olyan utalást, amely egyértelművé teszi, a fogalomnév többféle értelmezése közül az adott fejezetben melyiket kell alkalmazni.
Mivel a hallgatók nagyon különböző előélettel és motivációkkal kezdik el a tanfolyamot, nem remélhető, hogy a kötet minden olvasó tetszésével egyformán találkozni fog: Akik az IT alkalmazásokat illetően valahol már alaposabb képzésben részesültek, illetve komolyabb tapasztalatokra tettek szert, triviálisnak, elcsépeltnek találhatják az itt előadottak egy részét; akik viszont csak most találkoznak először a témával, esetleg túlságosan is „töménynek" érezhetik az anyagot. Mindamellett a szerzők remélik, ez a tankönyv sok új és hasznos ismerettel is szolgál az olvasónak.
Vissza