Előszó
Részlet a könyvből:
"1. A különböző típusú üzemegységek nyilvántartási és elszámoltatási rendszeréről általában
A vendéglátóipari vállalatok üzleti és központi ügyvitelének az egyik...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"1. A különböző típusú üzemegységek nyilvántartási és elszámoltatási rendszeréről általában
A vendéglátóipari vállalatok üzleti és központi ügyvitelének az egyik leglényegesebb feladata, hogy végigkísérje - bizonylatolja, nyilvántartsa, elszámoltassa - az áru útját a raktárba beérkezéstől az értékesítésig, az üzleti és központi adatfeldolgozásig. Az áruforgalom folyamatának rögzítése és az adatok, információk további feldolgozása a számvitel legbonyolultabb és legszövevényesebb területe.
A vendéglátóipari vállalatok különböző egységeinek nyilvántartási és elszámolási (elszámoltatási) rendszerével szemben támasztott követelmények:
- védje a társadalmi tulajdont, a fogyasztók és az anyagilag felelős dolgozók érdekeit;
- biztosítsa az egységek jövedelmezőségének, költségeinek számbavételét, ellenőrzését;
- elégítse ki a belső és külső információigényeket;
- feladatát a legkisebb élő- és holtmunka-ráfordítással teljesítse.
A vendéglátóipar áruforgalmának a lebonyolításában a számvitelre hárul az a feladat, hogy rögzítse, bizonylatolja a gazdasági eseményeket, adatfeldolgozást és adatszolgáltatást végezzen. A vendéglátóipari vállalatok áruforgalmának elszámolási rendszere az egységek adatrögzítésére épül. Alapvető követelmény, hogy az áru útját a beszerzéstől az értékesítésig figyelemmel kísérjük. Az egységek nyilvántartási, adminisztrációs kötelezettsége - néhány nagyobb egység kivételével - csupán az elsődleges és a másodlagos bizonylatok elkészítésére korlátozódik; forgalmuk és elszámolási kötelezettségük részletes nyilvántartása nem üzemi, hanem általában központi feladat. Az egységek ezen túlmenően azonban részben saját tájékoztatásukra, részben a központban vezetett nyilvántartásokkal való egyeztetés céljából végeznek adatfeldolgozást."
Vissza