Előszó
Részlet:
1. CÉGALAPÍTÁS
Fogalma
Cégalapításról akkor beszélünk, amikor valaki vagy valakik megteremti(k) annak lehetőségét, hogy saját cégnevük alatt jogot szerezzenek és kötelezettséget vállaljanak.
1.1. Cégalapítás előfeltételei
A cégalapítás az alábbi szervezeti formákban történhet:
- Vállalkozásban, amelyben bele tartozik minden olyan gazdálkodó, aki saját nevében és kockázatára nyereség- és vagyonszerzés céljából üzletszerűen, ellenérték fejében termelő vagy szolgáltató tevékenységet végez. Ide tartoznak a gazdasági társaságok, a szövetkezetek, az egyesületek, a hitelintézetek, a pénzügyi és befektetési vállalkozások, a biztosító intézetek, a vízi- és erdőbirtokossági társulások, valamint a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe.
- Államháztartás szervezeteiben. Ide tartoznak azok a szervezetek, amelyeket az államháztartási törvény alapján az államháztartás működési rendjéről szóló jogszabály ilyennek minősít. Ide tartoznak többek között a központi költségvetési szervek, a helyi önkormányzati költségvetési szervek, a társadalombiztosítási alapok, az elkülönített állami pénzalapok és azok kezelői.
- Egyéb szervezeti formákban. Elsősorban azok a nonprofit érdekeltségű szervezetek, vagy sajátosságaik miatt a vállalkozástól lényegesen eltérő szervezetek, amelyek nem tartoznak az alapítványok, a nyugdíjpénztárak, a tőzsdék, az elszámolóházak, közraktárak, az ügyvédi irodák, a szabadalmi ügyvivő irodák, a társadalmi szervezetek, a köztestületek, az egyházak, a lakásszövetkezetek, a társasházak és a befektetési alapok.
Vissza