Előszó
A rendszerváltozás utáni hazai gazdasági élet fejlődősének egyik sarkalatos pontja volt a magyar számviteli gyakorlat átalakítása. Ennek érdekében még 1991-ben készült el az első „modem", magas szintű számviteli jogszabály, az 1991. évi XVIII. számú törvény. Az azóta eltelt kilenc esztendő tapasztalatai, valamint az Európai Unió számviteli irányelveivel való összhang megteremtésének igénye napjainkra megkívánta ennek az alaptörvénynek az újrakodifikálását.
Az Országgyűlés 2000. évi őszi ülésszakán új számviteli törvényt fogadott el. A törvény gyakorlati alkalmazása szükségessé teszi, hogy a könyvvizsgálók, mérlegképes könyvelők, pénzügyi és számviteli szakemberek alapos és komplex ismeretekkel rendelkezzenek a változásokról, az új előírásokról, az ennek során választható lehetőségekről.
A fenti célok elérése érdekében a Magyar Könyvvizsgálói Kamara három napos tanfolyamokat szervez a könyvvizsgálók, valamint minden érdeklődő szakember számára. Azért, hogy ezek a rövid tanfolyamok a lehető leghatékonyabbak legyenek, s ne csak ott, hanem utána, a napi munkában is felhasználható legyen az azokon elhangzott új ismeretanyag, a jelen oktatási anyagot állíttatta össze az oktatást szervező.
A Kamara az oktatási segédlet megírására a számviteli törvény oktatásában sokéves jártasságot szerzett szerzői kollektívát kért fel, akik korábbi tapasztalataikat is felhasználva, didaktikai szempontokat is figyelembe véve készítették el ezt a kiadványt.
Az oktatási segédlet elsődleges célja, hogy a törvény alapos megismerésében segítse, támogassa a szakembereket. Az összeállítás során feltételeztük, hogy a tanfolyamokon résztvevő szakemberek ismerik a jelenleg még hatályos törvényt, ezért az anyag középpontjában a változások bemutatása, azok gyakorlati példákkal való szemléltetése áll.
Reméljük, hogy az oktatásokon elhangzottak és ez a kiadvány eléri célját, megfelelő szakmai segítséget jelent a résztvevők számára az új ismeretek elsajátítására és gyakorlatban való alkalmazására.
Vissza