Előszó
Az előző tanév során megismerkedtünk a számítógép két nagy alkotóelemével. Az mondtuk:
számítógép = hardver + szoftver.
A gépi berendezések összességét neveztük hardvernek, a hardvert működtető...
Tovább
Előszó
Az előző tanév során megismerkedtünk a számítógép két nagy alkotóelemével. Az mondtuk:
számítógép = hardver + szoftver.
A gépi berendezések összességét neveztük hardvernek, a hardvert működtető programok és leírások összességét pedig szoftvernek.
A hardver elnevezés az angol hardwere szóból származik, aminek a jelentése "kemény áru". Ez a meghatározás onnan adódik, hogy a számítógép egyik fő részét alkotó gépi berendezéseket csak cserével vagy műszaki átalakítással lehet megváltoztatni (kemény, nehezen alakítható rész).
A szoftver elnevezés szintén egy angol szóból, a software-ből származik, aminek jelentése "lágy áru". Ez arra a tényre utal, hogy a számítógép másik fő része, a programok összessége rugalmasan - a gép megváltoztatása nélkül - viszonylag egyszerűen módosítható (lágy, könnyen alakítható rész).
Eddigi tanulmányaink során elsősorban a hardver elemek felépítésével és működésével, a szoftver elemek közé tartozó operációs rendszernek pedig csak az elvi szerepével és legfontosabb jellemzőivel ismerkedtünk meg. A továbbiakban az operációs rendszer felépítését, működését és szolgáltatásait tanulmányozzuk annak érdekében, hogy az általa biztosított lehetőségeket jól hasznosíthassuk.
Tanulmányaink tárgyát ebben a tanévben elsősorban az operációs rendszer vezérlési (felügyeleti, munkavezérlési stb.) funkciói, a következő tanévben pedig a számítógépes feldolgozásokhoz nyújtott szolgáltatásai (programkönyvtárak, segédprogramok, szolgáltató programok stb.) képezik. Közben megismerkedünk olyan, eddig még nem tárgyalt, hardver elemek és eszközök működésével is, amelyek alkalmazása szükséges az operációs rendszertől igényelt bizonyos feladatok (virtuális tárolás, távadatfeldolgozás stb.) szoftver úton történő megoldásához.
Vissza