Előszó
Ez a jegyzet a "Számitógépek és perifériák" c. tantárgy digitális számitógépekkel foglalkozó részének anyagához készült. A tárgy egyike azoknak, amelyek közül a Műszer- és Irányítástechnika szakos, irányítástechnika ágazatos villamosmérnök hallgatóknak kötelező jelleggel választaniuk kell.
A tantárgy anyagának a jegyzetben szereplő része azokat az ismereteket tartalmazza a hallgatók számára, amelyek birtokában a számítógépes folyamatirányítás szakterületén képessé válnak a számítógép és a folyamat között u.n. logikai illesztési feladatok megoldására. Ezeknek a logikai tervezési feladatoknak a megoldásához részletesen ismerni kell
- a számítógépekben szokásos beviteli-kiviteli szervezősek főbb típusait hardware és software szempontból egyaránt,
- a beviteli-kiviteli folyamatokban résztvevő funkcionális egységek részletes működését hardware jelfolyamatokig lebontva,
- a logikai tervezés módszereit. Ezen ismeretek mellett a hallgatók átfogó ismeretekkel keli rendelkezniük
- a digitális számitógépek működéséről és logikai felépítéséről
- a programozástechnikai alapfogalmakról
- az egyes memóriatipusok főbb jellemzőiről
- a perifériális berendezések működési elveiről.
Az előbbiekben említett részletes ismereteket a jegyzet IX.-XIV. fejezetei, az utóbbiakban említett átfogó ismereteket pedig a jegyzet I.-VIII. fejezetei tartalmazzák. Az első nyolc fejezet összesűrített anyag, ezért leiró jellegű és a jegyzet további fejezeteiben alkalmazott tárgyalásmódhoz képest, kevésbé megy azokba a részletekbe, amelyek az előzőekben kitűzött cél szempontjából mellőzhetők.
Az első nyolc fejezet mindegyikének a többi fejezethez hasonló részletességgel történő tárgyalása ugyanis egy-egy külön tantárgyat eredményezne. Ezek a fejezetek azonban nem hagyhatók el, noha leiró és összefoglaló jellegük miatt minőségi aránytalanságokat okoznak a jegyzet anyagában.
Vissza