Előszó
A Magyar Távközlési Vállalat számítástechnikai alkalmazásait összefoglaló katalógus a vállalatnál üzemelő, illetve fejlesztés alatt álló rendszerekről a legjellemzőbb információkat foglalja magába.
A katalógus szerkesztése során sajnálattal állapítottuk meg, hogy nagyon sok a vállalaton belüli párhuzamos rendszerfejlesztés, különösen a PC-s alkalmazásoknál. Úgy gondoljuk a katalógus szerkesztőjének nem feladata rangsorolni, hogy egy adott témában több helyen kifejlesztett rendszer közül melyik hatékonyabb.
Azt azonban mindenképpen a katalógus kiadása céljának tekintjük, hogy ha bármely vállalati szervünknél egy számítógépes rendszer kidolgozási igénye jelentkezik a megbízás kiadása előtt az érdekeltek tájékozódjanak a katalógusból, hogy az adott feladatra van-e már kidolgozott rendszer amelyet esetleg változtatás nélkül, vagy a helyi igényekhez igazodva némi adaptációval a területükön alkalmazhatnának.
A távközlési szervek elnevezésénél az 1990. január 1. óta használatos elnevezést - tehát a jelenleg aktuális állapotot - tüntettük fel annak ellenére, hogy az egyes rendszerek kidolgozója, illetve felhasználója 1990. január 1. előtt természetszerűleg a szerv más néven szereplő jogelődje volt. Viszont zavart okozna, ha a régi és az új elnevezéseket vegyesen használnánk. Ezt a megoldást azért választottuk, mert a katalógus vállalaton belüli használata esetén a vállalat munkatársai számára ismert a jogelőd-jogutód közötti névmegfeleltetés, viszont külső szerv olvasója számára nem lenne egyértelmű a kétféle elnevezés használata.
Az egyes rendszereket alkalmazási területenként csoportosítottuk.
Három fő csoportot alakítottunk ki (távközlés, gazdálkodás és irányítás , egyéb tevékenység), amelyen belül a rendszerek további jellemző alcsoportokra tagozódnak.
A rendszerek besorolása egy-egy alcsoportba nem minden esetben egyértelmű és egyszerű feladat. A legtöbb rendszer ugyanis kapcsolatban áll több témakörrel és így sokszor nehéz annak eldöntése, hogy a rendszer mely jellemzőjét vegyük dominánsnak, ami alapján a besorolás egy alcsoportba elvégezhető.
Vissza