Előszó
A műegyetemi uj tanterv az "Emelőgépek" cimen előadott tanulmányi anyagot a "Szállítóberendezések" fejezeteivel egészítette ki és ezt a tárgy elmének megváltoztatásával is kifejezésre juttatta.
Ezeknek az uj fejezeteknek műegyetemi előadási anyagát foglaltam össze fenti cimmel kiadott füzetemben - első sorban a műegyetemi hallgatók tanulásának és rajztermi munkájának megkönnyítésére. Ezt célozza az egyes fejezetekbe illesztett számpéldák szokatlanul nagy száma is.
A kitűzött cél érdekében kívánatosnak mutatkozott, hogy e munkám teljes összhangban maradjon az „Emelőgépek üzemtana és szerkezettana" cimen már régebben kiadott könyvem beosztásával és jelöléseivel,- ezért hivatkozásokkal pótoltam a másképpen el nem kerülhető ismétlődéseket is.
Ennek az adottságnak ellenére is - amelynek elsősorban a tárgyalási mód egységessége és az egyes fejezetek kiegyensúlyozottsága esett áldozatul- a tárgy oly feldolgozására törekedtem, hogy e könyv a mérnöki gyakorlatban is sikerrel alkalmazást találhasson.
Energiagazdálkodás, a termelés "racionalizálása", folyamatos munka és más hasonló irányú törekvés gyakorlati megvalósítása a szállítóeszközök helyes megválasztása és gazdaságos üzembentartása nélkül el sem képzelhető, mert a termelési költségek apasztása igen gyakran az anyagszállítás gazdaságos lebonyolításának kérdésén fordul meg.
A szállítóberendezések sokfélesége és a szerkezeti megoldások változatossága miatt a hazai viszonyok szemmeltartásával kiválasztott néhány tipus tárgyalására kellett szorítkoznom, annál is inkább, mert a szerkezeti részletek tekintetében terjedelmes külföldi szakirodalomra utalhatok.
E szerkezettani hézagosságok ellensúlyozása érdekében viszont fokozott súlyt vetettem a szállítási kérdések dinamikai és energetikai alaptörvényeinek egységes és összefoglaló tárgyalására, annál is inkább, mert a fentemlitett külföldi szakirodalom ebben az irányban kiegészítésre szorul.
Különösen a szállítószalagok és vedres szállítók üzemtani vizsgálatát, valamint a lengő-vályuk és rázócsatornák mozgástörvényeinek és munkafogyasztásának megállapítását igyekeztem' á kérdés újszerű megvilágításával jobban hozzáigazítani a mérnöki gyakorlat igényeihez.
Szeretném, ha ezzel az első kiadással elindított ezirányu kezdeményezésem a mérnöki gyakorlatban is viszhangra találna.
Vissza