Előszó
Módszertári füzetek sorozatunk „Szakmatükör" című kötete Gelencsér Katalin tollából átfogó, más kulturális területekre is kitekintő, illetve a közművelődés hagyományait is bemutató írásokat tartalmaz.
A szerző igencsak megdolgoztatja olvasóját, de aki veszi a fáradságot, hogy elmélyedjen a tanulmányaiban, nagyon eredeti és nagyon megszívlelendő gondolatokat talál a kultúra szerepéről, állapotáról, elsajátításának folyamatáról, mind egyéni, mind társadalmi létünk szempontjából.
Szemléletmódja eltávolít mindennapjaink aprópénzre váltott filozófiájától, cselekvéseitől, hogy a nagyobb távlat rányissa szemünket munkánk lényegére, helyünkre és feladatainkra az embert formáló és szolgáló hivatások között.
A tanulmányokhoz mellékelt történeti dokumentumok gyönyörködtetik és igazolják a közművelődés szépségét és fontosságát valló olvasót. A sok népműveléshez értő, tenni és jobbítani akaró egykori politikus okos, és máig időszerű nyilatkozatait, javaslatait olvasva pedig irigy sóhaj hagyja el ajkunkat.
Margittai Katalin és Fekete Zsuzsa írásai a budapesti helyzetet elemzik; ezek statisztikai lapok, kérdőívek, felmérések adataira épülő elemző anyagok szakmánkról, Urbán Gyula tanulmányából pedig a szakszervezeti házak történetét és mai sorsát ismerhetjük meg.
Minden szerző a maga helyéről, sajátos nézőpontjából tekint szakmánk tényeire és jelenségeire, és ebből az aspektusból teszi fel kérdéseit, illetve vonja le következtetéseit.
Úgy gondoljuk, Kedves Olvasó, ez így jó! A sokszínűség erénye a füzetnek, hiszen sokoldalúvá, s így - reméljük - sok olvasójúvá teszi kiadványunkat. Valamennyi elemzés a rendszerváltás utáni adatokra épül - kötetünk tehát a '90-es évek tükre.
Köszönetet mondunk a „Szakmatükör" című módszertári füzetünk valamennyi szerzőjének, amiért nem kevés munkával elkészített elemző írásaikat anyagi ellenszolgáltatás nélkül bocsátották rendelkezésünkre, mindennél fontosabbnak tartva a szakma tájékoztatását, elősegítve ezzel a magunkról való gondolkodásunkat is.
Vissza