Előszó
Ezzel a feladatgyűjteménnyel olyan tankönyvet tart a kezében, amelynek célja, hogy segítse Ont a modulzáró vizsgára, illetve a szakmai vizsgára történő felkészülésében, és felkészítésben.
A gyakorlásra ajánlott feladatokat témakörönként csoportosítottam. A feladatcsoportok elején mindig talál a témakörön belüli összefüggések megértését segítő rövid magyarázatot, valamint a témakörökhöz kapcsolódó fogalmak rövid magyarázatát, és egy kidolgozott mintafeladatot. A feladatgyűjtemény elméleti részeinek bővebb megértését és magyarázatát segítik az alábbi tankönyvek adott témához kapcsolódó fejezetei
Dudásné Baricza Margit - Poós Ferencné: Gazdálkodási ismeretek a vendéglátásban (KIT2013),
Bádonyi Mihály: Szakmai és üzletvezetési ismeretek a vendéglátásban (KIT2013),
Bádonyi Mihály: Korszerű ételkészítési ismeretek I-II. (KIT2011).
A fogalmak részletes magyarázata és értelmezése ezen kívül bármelyik gazdálkodási tankönyvben megtalálható.
A feladatgyűjteményben található példák egyaránt alkalmasak a gazdasági számítások gyakorlására, a modulzáró, valamint a szakmai vizsgára történő felkészülésre, a vendéglátó szakmacsoporthoz tartozó képzések esetében.
A feladatok megfelelnek a 10045-12 Gazdálkodás követelménymodulban a Szakmai számítások tantárgy/témakör elvárásainak.
A feladatgyűjtemény használatát azokon az évfolyamokon javaslom, ahol a szaktanár ezt jónak tartja és kiválasztja a könyvet.
A feladatgyűjteményt abból a célból is szerkesztettem, hogy a szaktanárok a feladatokat tovább gondolják és azok alapján saját, önálló példákat is alkossanak.
A szaktanárok az iskolán belüli tanári kooperációt felhasználva a különböző feladatok esetében más tanárok bevonásával elmélyíthetik a tanulók tudását. Javaslom, hogy kérjék az informatika, vagy a matematika tanárok aktív közreműködését, segítségét a feladatok gyakorlásában.
A példák sikeres megoldásához nélkülözhetetlen az alapvető matematikai műveletek ismerete. (Például százalékszámítás, egyenlőségek átrendezése stb.)
Minden fejezet végén megtalálhatók a megoldások, lépésről lépésre haladva, amelyek alapján könnyen ellenőrizhető a feladatok megoldásának menete, a rész- és végeredmények. Természetesen a javasolt megoldási menettől eltérő számítási és megoldási módszerekkel is eljuthat a helyes végeredményig.
Az árképzés fejezetben talál néhány étel és cukrászsütemény kalkulációt, amelyek - reményeim szerint - segítik az árkialakítási folyamat megértését. Felhívom a figyelmet arra, hogy az anyaghányadok nem kötöttek, tehát az üzletekben azok szabadon változtathatók.
Az írásbeli vizsgákon a feladatlapok még kiegészülhetnek elméleti kérdéseket is tartalmazó feladatokkal, de ebben a feladatgyűjteményben csak a számításokkal megoldható feladatokkal találkozik.
Vissza