Előszó
A VILLAMOS MÉRŐMŰSZEREK ÁLTALÁNOS ISMERTETÉSE
Villamos mérőműszer minden olyan mérőeszköz, amellyel villamos úton valamely villamos vagy egyéb mennyiséget megmérhetünk. A villamos műszereket feloszthatjuk mutatós műszerekre, amelyek a mérés eredményét közvetlenül mutatják; rajzoló vagy regisztráló műszerekre, amelyek a mérés eredményét hosszabb időn keresztül papírlapra rajzolják (pl. a rajzoló wattmérők); összegező műszerekre, amelyek a mért mennyiségnek valamely időre vonatkoztatott összegét mutatják (pl. a fogyasztásmérők), és végül digitális műszerekre, amelyek a mérőszámot számjegyekben adják meg.
A villamos mérőműszerekkel számtalan nem villamos mennyiség is mérhető, pl. a hőmérséklet, a füstgázok összetétele, a fordulatszám, a megvilágítás stb. A villamos áram felhasználásával a távmérés is könnyen megvalósítható.
A mutatós és regisztráló műszerek közös jellemzője, hogy a műszerek mozgórészére — a mérőműre — több nyomaték hat. Az egyik nyomaték, amely a mozgórészt nyugalmi állapotából kimozdítja, a kitérítő nyomaték. Erre a villamos áram és feszültség különféle hatásait használhatjuk fel. A másik nyomaték a mozgórészt nyugalmi helyzetébe vissza akarja téríteni, ez az ellennyomaték (visszatérítő nyomaték). Az ellennyomatékot rendszerint rugó fejti ki. Ha a műszert bekapcsoljuk, a kilengő mutató általában nem áll meg, hanem mindaddig ide-oda leng, amíg mozgási energiáját a súrlódás, a légellenállás és a csillapítás fel nem emésztette. Ezért hosz-szabb időbe telik, amíg a műszert leolvashatjuk. A mutató lengéseinek annyira kell csillapodnia, hogy a mutató egy-két lengés után beálljon. A csillapításra a következő módok szokásosak:
a) légcsillapítás esetén (1. ábra) a tengely körül i
f
forgó szárny köríves kamrában súrlódás nélkül mozog, '//// és a kamra falához olyan közel.simul, hogy a szűk légrésen csak kevés levegő juthat át (pl. lágyvasas műszerek);
b) villamos csillapítás esetén a lengőtekercs vékony "7 alumínium lemezből készült kerete mágneses indukcióvonalakat metsz. A keretben keletkező áram fékező-, csillapítónyomatékot fejt ki. Ha a lengőtekercsnek nincs fémkerete, akkor csak az áram csillapít, amely magában a tekercsben jön létre az indukcióvonal-metszés következtében. Ilyenkor megadják a lengőtekercs 1 áramkörének szükséges ellenállását (pl. a galvanométe- 7ZW%/7Z/. reknél), ennél jóval kisebb ellenállás esetén a mutató kúszva közelíti meg a pontos értéket, jóval nagyobb ellenállás esetén a csillapítás elégtelen;
1. ábra. Légfék / tengely; 2 szárny; 3 légkamra
Vissza