Előszó
E szájpatológiai tankönyv az Egészségügyi Minisztérium Oktatási Főosztálya megbízásából készült.
Készséggel vállalkoztam a megtisztelő feladatra, mivel tudatában vagyok annak, hogy az 1978-ban...
Tovább
Előszó
E szájpatológiai tankönyv az Egészségügyi Minisztérium Oktatási Főosztálya megbízásából készült.
Készséggel vállalkoztam a megtisztelő feladatra, mivel tudatában vagyok annak, hogy az 1978-ban megjelent „Szájpatológiai jegyzet" c. munkám a szakterület rendkívül gyors fejlődése miatt ma már nem felelhet meg a korszerű oktatás és gyógyítás igényeinek, s a problémakör könyvalakban feldolgozásával hallgatók és fogorvosok régi elvárásának tehetek eleget.
Célom ezúttal olyan tankönyv írása volt, amely mind az alapképzést, mind a továbbképzést megfelelően szolgálja. Könyvem az arc- és szájképletek megbetegedéseit öleli fel, beleértve a nyálmirigyek, az orrmelléküregek és az állkapocsízületek betegségeit is. Noha a terjedelmet a tárgy oktatására fordítható csekély óraszám korlátozza, az egyes kórképekről egységes szemléletet kívántam nyújtani az olvasónak mind kórtani, mind klinikai, szerényebb mértékben pedig terápiás vonatkozásban. Valamennyi kórkép tárgyalása általános patológiai ismeretekre épül, ezért az átfedéseket elkerülendő, e témákat mértéktartóan érintettem. Azok számára, akik egyes részletkérdésekkel behatóan kívánnak foglalkozni, az „Irodalom" c. fejezetben megjelölt forrásmunkák tanulmányozását ajánlom.
A szakkifejezések írására vonatkozóan a Helyesírási tanácsadó szótárt (9. változatlan kiadás, Terra, Bp. 1983), ill. Brencsán J.: Új orvosi szótár (Akadémiai kiadó, Bp. 1983) c. munkáját tekintettem irányadónak. Könyvem megírásában mindenekelőtt Boros Sándor: Fogászati pathológia c. 1961-ben megjelent tankönyvére támaszkodtam, amely - noha megjelenése óta közel negyed század telt el - ma is modern klinikopatológiai szemléletet tükröz, s amelynek szerzője könyvem lektorálásával ismételten is rendkívül értékes segítséget nyújtott, amiért e helyen köszönetemet fejezem ki. Hasonlóképpen köszönet illeti könyvem lektorálásában kifejtett fáradozásáért és értékes bírálataiért Tóth Károlyt, az orvostudományok doktorát. Észrevételeit könyvemben minden tekintetben igyekeztem figyelembe venni.
E helyen fejezem ki köszönetemet az Egészségügyi Minisztérium Oktatási Főosztályának, hogy ilyen tankönyv megjelentetésének szükségességét felismerve annak megírásával megbízott. A tankönyv nagy fáradsággal járó gépelési munkáját, s a kézirattal kapcsolatos adminisztratív feladatokat rendkívüli gondossággal és lelkiismeretességgel Nemes Zsuzsanna végezte, akinek ezúton is hálás köszönetemet fejezem ki.
Vissza