Előszó
I. A SZÁMVITEL FELADATA
1. A SZÁMVITELI TÖRVÉNY HATÁLYA
A piacgazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, hogy a piacgazdaság szereplői hozzájuthassanak azokhoz az információkhoz, amelyek alapvetően...
Tovább
Előszó
I. A SZÁMVITEL FELADATA
1. A SZÁMVITELI TÖRVÉNY HATÁLYA
A piacgazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, hogy a piacgazdaság szereplői hozzájuthassanak azokhoz az információkhoz, amelyek alapvetően szükségesek gazdasági döntéseik megalapozásához. A számviteli információrendszer szolgáltat adatokat a piaci szereplők vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetének alakulásáról. A tulajdonosok pontos, megbízható naprakész adatokat várnak, ennek jogszabályi kereteit és feltételeit teremti meg a számviteli törvény. Az 1992. január 1- én bevezetésre került számviteli törvény többször módosításra került. A 2000. évi C. törvény a számvitelről új törvényként lépett hatályba, újrakodifikált, kiegészített, továbbfejlesztett változata az előzőnek. A törvény újrakodifikálásának fő célja, hogy a szabályozás teljes mértékben, formailag és tartalmilag egyaránt, legyen összeegyeztethető az Európai Közösség irányelveivel.
A teljes harmonizációhoz szükséges formai, tartalmi változások, a többször módosított számviteli törvényt sok helyen érintik, az újrakodifikálás elkerülhetetlen volt. Az újrakodifikálást indokolta az is, hogy a gazdaságban bekövetkezett változásokhoz kapcsolódó számviteli szabályokat, a gyakorlatban felmerült számviteli kérdések megoldását, törvény végrehajtásához szükséges fogalmakat, értelmező rendelkezéseket a törvény előírásai közé be kellett építeni.
A számviteli törvény célja nem változott, a megbízható, valós kép biztosítása a vállalkozás vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről. A megbízható és valós kép a beszámolóban a számviteli alapelvek érvényre juttatásával, a törvényi előírásokban és vállalkozás számviteli politikájában, szabályzataiban foglaltak végrehajtásával valósítható meg. Mindez a gyakorlatban csak jól felkészült, kvalifikált számviteli szakemberekkel és könyvvizsgálókkal történhet. Az újrakodifikált törvény meghatározza a számviteli szolgáltatás fogalmát, melybe a könyvviteli szolgáltatás és a könyvvizsgálói tevékenység tartozik. A könyvviteli szolgáltatás irányítását, éves beszámoló elkészítését okleveles könyvvizsgálói képesítéssel, illetve mérlegképes könyvelői képesítéssel rendelkező természetes személy vagy társaság végezheti, amelynek alkalmazottja legalább mérlegképes könyvelői képesítéssel rendelkezik.
Vissza