Előszó
Levéltárunk 13. évkönyve tartalmában és formájában megújulva a 80 esztendős dr. Margócsy Józsefet köszönti. Nagy örömünkre szolgál, hogy ez a kiadványunk széles körű összefogással jött létre. Nyíregyháza és a megye több intézménye támogatta az ünnepi kötetet.
Az írásokat igyekeztünk úgy összeválogatni, hogy azok kapcsolódjanak a Tanár Úr szerteágazó tevékenységéhez. A közért sokat tevő lokálpatriótát, a nemzedékeket nevelő pedagógust az első rész személyes hangvételű írásai köszöntik.
Évkönyveink fő profilját hagyományosan azok a helytörténeti dolgozatok adják, amelyek a Nemzetközi Levéltári Napjainkon elhangzottak. Ez most is így van: a megye múltjával foglalkozó tanulmányok mellett nagyobb részben a Margócsy tanár úr kutatásaihoz illeszkedő várostörténeti munkák kaptak helyet.
Újdonság, hogy e jeles alkalomra a Bessenyei György Tanárképző Főiskola Irodalomtudományi Tanszékének tanárai írásaikkal tisztelegnek egykori főigazgatójuk, tanszékvezetőjük előtt. E harmadik fő részben jelentetjük meg az 1997. évi helytörténeti pályázatunk első helyezettjének a dolgozatát, amely Margócsy József kedves témáinak egyikéhez kapcsolódik.
Az ünnepelt rendkívül széles tudományos és ismeretterjesztő publikációs tevékenységét a bibliográfia próbálta számba venni.
A főiskola nyugalmazott főigazgatója néhány hónap híjával éppen húsz esztendeje jár rendszeresen a levéltárba. Hosszú évekig csupán önszorgalomból jött, néhány éve már szerződés is „kötelezi" erre. Bár azt szokta mondogatni, hogy nem szakmabeli, csupán kutatási tanácsadó, szakmai tanácsai nagy segítséget jelentenek vidékünk kutatóinak.
Számunkra, akik munkatársai lehetünk, Margócsy tanár úr mindig pedagógus is marad. Munkájában, hivatástudatában, emberi magatartásában példaadó mérték, akit 80. születésnapján tisztelettel és szeretettel köszöntünk!
Őszintén reméljük, hogy a Tisztelt Olvasó örömmel fogadja a sorozat újabb kötetét és tanulmányai, írásai felkeltik érdeklődését!
Vissza