Előszó
Részlet a könyvből:
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Tanácsa 2005-ben jelentős szervezeti átalakításokról döntött. XLIX/2005. számú határozatával 2005. június 20-i hatállyal megszüntette a Természettudományi Kar korábbi tanszékcsoportjait, és az azokon belül működő, addig önálló tanszékeket, egyúttal létrehozta a Biológiai, Fizikai, Kémiai, Matematikai, valamint a Földrajz- és Földtudományi Intézetet. Az utóbbi, röviden már csak „FFI"-nek becézett intézeten belül nem önálló szervezeti egységként Földrajztudományi, illetve Geológiai és Környezetfizikai Központ jött létre, amelyet intézeti igazgatóhelyettesek vezetnek. Az FFI megalakulása után - Horváth Ferenc igazgatói kinevezése mellett - ezekre a feladatokra Gábris Gyula és Mindszenty
Andrea egyetemi tanárok kaptak megbízást. Gábris professzort 65. életévének betöltése után 2007. augusztus l-jétől Szabó Mária egyetemi tanár váltotta fel a Földrajztudományi Központ vezetői posztján.
Az Intézetben jelen állapot szerint 88 főállású oktató és kutató dolgozik, közülük 12 fő egyetemi tanár. Az intézet oktató- és kutatómunkáját 20 főállású technikus és adminisztrátor segíti. Ezen felül az intézethez tartozik egy kutatóprofesszor vezetésével a 8 fős MTA-ELTE Geológiai, Geofizikai és Űrtudományi Kutatócsoport is. Noha az egyetemi integráció részeként átalakult struktúrában a régi tanszékek már nem önálló szervezeti egységek, azért minden szakmai érdekeltségükbe tartozó oktatási ügyben teljes mértékű a felelősségük. Az Intézethez ma az alábbi tanszékek tartoznak:
I. Földrajztudományi Központ
Természetföldrajzi Tanszék
Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék
Regionális Tudományi Tanszék
Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszék
II. Geológiai és Környezetfizikai Központ Ásványtani Tanszék Kőzettan-Geokémiai Tanszék
Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék
Őslénytani Tanszék Geofizikai és Űrtudományi Tanszék
Meteorológiai Tanszék
Csillagászati Tanszék
Elmondható, hogy egy olyan komplex egyetemi földrajz-földtudományi oktató és kutató központ jött létre, amely szakmai kompetenciáját és tudományos potenciálját tekintve egyedülálló nemcsak Magyarországon, hanem Közép-Európa keleti felén is. Ennek megfelelően terveink is meglehetősen ambiciózusak: a térség vezető szakmai intézményévé kívánunk válni. Az oktatás területén a MAB akkreditációját követően már megindult az alapszintű (BSc) képzés mind a földtudományi, mind a földrajz szakon, és folyamatban van a mesterszakok (MSc) indításának akkreditáltatása is, amelynek sikere esetén a földrajzi szakterületen geográfusi és földrajztanári kimenetű mesterképzést kívánunk folytatni, míg a földtudományi szakterületen nagyon széles a kínálat: geológus, kutató geofizikus, meteorológus és csillagász mesterfokozatot lehet majd szerezni.
Vissza