1.068.098

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kelet-Európa Tanulmányok V.

Oroszország, az Európai Unió és a közös szomszédság

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 139 oldal
Sorozatcím: Kelet-Európa Tanulmányok
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-301-531-5
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér ábrával.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az MTA Világgazdasági Kutatóintézete Kelet-Európa Tanulmányok sorozatának ötödik, tematikus számát tartja kezében az Olvasó. A korábbi két kötethez hasonlóan a mostani gyűjteményben megjelent... Tovább

Előszó

Az MTA Világgazdasági Kutatóintézete Kelet-Európa Tanulmányok sorozatának ötödik, tematikus számát tartja kezében az Olvasó. A korábbi két kötethez hasonlóan a mostani gyűjteményben megjelent tanulmányok is a Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal közötti együttműködés alapján végzett stratégiai kutatások sorába tartozó „Magyarország FÁK-stratégiája, különös tekintettel Oroszországra, Ukrajnára és Kazahsztánra" c. projekt kutatási eredményein alapulnak.
A kutatás 2008/2009 folyamán egy nagy témakört ölelt fel: az Európai Unió, Oroszország és az európai posztszovjet államok hármasán belüli bonyolult kapcsolatrendszerekkel foglalkoztunk. A kötet ebből nyújt ízelítőt. Hat érintett európai posztszovjet országgal összefüggésben közlünk tanulmányt az említett háromszög valamely kapcsolatrendszerét kiemelve. Oroszország az EU-orosz kapcsolatrendszerben örök aktualitássá vált energetikai kérdéseket, Ukrajna az Oroszországhoz fűződő gazdasági kötődéseit, míg Belorusszia, Azerbajdzsán, Örményország és Grúzia az Európai Unió szomszédságpolitikája célországaként, azaz az uniós kapcsolatokat előtérbe helyezve kerül terítékre.
Az első írás az igen összetett EU-orosz energetikai kapcsolatrendszer utóbbi időkben örökzölddé vált témájával, az orosz gázszállításokkal foglalkozik, azt új, intézményi megközelítésbe helyezve. A szerző véleménye szerint ugyanis a szállítások biztonságának növelése nem pusztán a források rendelkezésre állásának szempontja alapján képzelhető el, hanem az intézményesítés fokának emelésével, az intézményesítés minőségi javításával is. Ebben a felfogásban az ellátásbiztonságnak a fizikai infrastruktúrához való hozzáférés, a tranzit zökkenőmentes lebonyolítása, az árképzés és az energiahordozók beszerzésének általános intézményi és szabályozási környezete is része. A tanulmány kiinduló hipotézise tehát az, hogy az ellátásbiztonság az intézményi és szabályozási feltételek fejlesztésével is javítható az Európai Unión belül, valamint az EU és Oroszország közötti kapcsolatokban egyaránt. A második tanulmány az orosz-ukrán kapcsolatok körbejárására vállalkozik, mégpedig gazdasági szempontból. Vissza

Tartalom

Az Olvasóhoz! 5
Losoncz Miklós: Az EU És Oroszország közötti kapcsolatok intézményesítésének
fejlesztési lehetőségei az energiaszektorban, különös tekintettel
a földgázra 7
Szabó István: Ukrán-orosz gazdasági kapcsolatok az ukrán euroatlanti
integráció tükrében 35
Rácz András: Az EU Belarusz-politikája - ahogyan Minszkből látják 89
Szigetvári Tamás: Az Európai Szomszédságpolitika és a kaukázusi országok 117
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem