Előszó
A Szabályozástechnika, MATLAB® Gyakorlatok jegyzet a szabályozástechnika alapkurzus tananyagát tartalmazó Szabályozástechnika (Keviczky L., Bars R., Hetthéssy J., Barta A. és Bányász Cs., Műegyetemi Kiadó, 2006) jegyzet tananyagához csatlakozik. Célja, hogy a szabályozástechnikai feladatok megoldását támogassa. A feladatok megoldásához segédletként a MATLAB/SIMULINK® szoftvert használja.
A gyakorlati jegyzet fejezetei a Szabályozástechnika jegyzet fejezeteihez igazodnak, és utalásokat tartalmaznak a jegyzetre. A szabályozástechnika hatékony tanulását a példák megoldása, az eredmények szimulációval történő szemléltetése nagymértékben motiválja és elősegíti. A MATLAB/SIMULINK® környezet aktív tanulást, interaktív feladatmegoldást tesz lehetővé. Az elvek inkább meggyőző erejűek, ha a hallgató példákon kipróbálhatja működésüket. (A továbbiakban elhagyjuk a MATLAB/SIMULINK® programrendszert készítő MATHWORKS cég szerzői jogaira utaló ® jelet és a jegyzetben mindenütt ezek a megnevezések a "copyright"-tal védett rendszerekre utalnak. Tanszékünk csak megfelelő használati joggal rendelkező program implementációkat alkalmaz az egyetemi oktatásban.)
A XXI. század korszerű technológiáiban az alapvető feldolgozó, értékelő és döntést hozó berendezés ma már a legtöbbször számítógép (computation). A valós időben működő folyamatok jellemzőinek, jeleinek a megfigyelését, ezek átalakítását és továbbítását, valamint a végrehajtási parancsok, rendelkezések továbbítását is a digitális hírközlés (communication) végzi. Ezért szokásos a fent említett három terület Control-Computation-Communication=C3 szerves együtteséről (synergy) beszélni.
A Szabályozástechnika jegyzet azt a célt tűzte ki, hogy összefoglalja mindazokat az ismereteket, amelyek bevezető kurzusok keretében szerte a világon az egyetemi oktatást szolgálják. Az egyes fejezetek, részek közötti hangsúlyok természetesen változhatnak, de a jegyzet megpróbál olyan konvertibilis tudást nyújtani, hogy ezen ismeretek birtokában a világ bármelyik egyetemén megfelelő alapokkal (basic-course) indulhasson a hallgató a szabályozástechnika és irányításelmélet további, magasabb szintű tanulmányai felé.
A jegyzet az egyváltozós (egy bemenetű és egy kimenetű), lineáris, állandó paraméterű, tehát legegyszerűbb rendszerekkel foglalkozik. így nem tárgyalja a többváltozós, nemlineáris, változó paraméterű, sztochasztikus rendszereket. így a gyakorlati jegyzet példái is lineáris, folytonos és mintavételes szabályozási rendszerek analízisével és szintézisével foglalkoznak. Az első fejezet gyors bevezetést ad a MATLAB, a Control System Toolbox és a SIMULINK használatába. Ezt áttanulmányozva és végigcsinálva a hallgató képes lesz a szoftver használatára, és a későbbiekben az alkalmazását tökéletesítheti.
Az egyes fejezetek - csatlakozva az elméleti jegyzethez - rövid elméleti bevezetés után példák megoldását mutatják be. A kiinduló példák általában egyszerűek, bemutatják a csatlakozó MATLAB utasítások használatát is, majd bonyolultabb példák következnek, igyekezve lefedni az elméleti tananyagot. A megoldások rövid értékelése a megértés elmélyítését segíti elő.
Egy-egy témakört átfogó gyakorlat anyagának lényege a 2 órás számítógépes gyakorlat alatt elsajátítható, és a hallgató képes lesz önállóan is a témakörhöz kapcsolódó feladatok megoldására. Az anyagban található további feladatok az önálló tanulást támogatják.
Vissza